Nikogo dzisiaj nie powinno dziwić, że nasiona konopi nazywane są superfood. Zawierają one kwasy omega 3 i aż 9 rodzajów aminokwasów. Wszystko to jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jakie jeszcze cenne składniki znajdują się w nasionach konopi i dlaczego warto je włączyć do codziennej diety? Dowiesz się tego czytając poniższy artykuł.

 

Czym różnią się nasiona konopi siewnej od nasion konopi indyjskiej?

Wielu osobom nazwa konopie kojarzy się tylko i wyłącznie z marihuaną. Warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje konopi – konopie siewne (Cannabis sativa) i konopie indyjskie (Cannabis indica). Oczywiście te ostatnie to marihuana. Obie odmiany posiadają całkowicie różny poziom związków psychoaktywnych. Konopie indyjskie mają około 20% THC (substancji psychoaktywnej), podczas gdy w konopiach siewnych jest jej niecały 1%. Uprawa konopi siewnych jest całkowicie legalna, mogą one także być bez przeszkód stosowane w codziennym życiu.

Co ciekawe, z konopi przemysłowych uzyskuje się także papier, który ceni się ze względu na środowisko naturalne – całkowicie ulega on biodegradacji. Krążą także pogłoski jakoby miłośnikiem uprawy nasion konopi siewnej był pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych – Jerzy Waszyngton. Podobno papier pozyskany z tych konopi miał posłużyć do spisania Deklaracji Niepodległości.

Nasiona konopi znalazły też zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym oraz w kuchni.

 

Jakie właściwości zdrowotne posiadają nasiona konopi?

Nasiona konopi są bardzo bogate w kwasy omega 3 i omega 6, jednak ważne jest to, że zawierają one właściwe proporcje tych kwasów (3:1). Tak idealnie zbilansowanych proporcji nie można znaleźć w żadnym innym produkcie spożywczym. Są one ważne, ponieważ kwasy omega 6 posiadają właściwości prozapalne, natomiast kwasy omega 3 – przeciwzapalne. Zbyt duże spożycie kwasów omega 6 może być przyczyną powstawania stanów zapalnych w organizmie. Natomiast kwasy omega 3 neutralizują to szkodliwe działanie.

Jeśli zatem spożywasz zbyt dużą ilość kwasów omega 6, jedzenie nasion konopi może się okazać dla Ciebie zbawienne. Przede wszystkim zapobiegają one arytmii serca, chorobom niedokrwiennym serca oraz miażdżycy. Czego chcieć więcej? Na tym jednak nie kończą się właściwości zdrowotne nasion konopi.

Nasiona konopi zawierają nie tylko potrzebne organizmowi ludzkiemu kwasy tłuszczowe, ale także cenne witaminy i minerały. Są bogate w witaminę E, która nazywana jest witaminą młodości oraz jest bardzo dobrym przeciwutleniaczem. Zatem neutralizuje wolne rodniki i przyczynia się do lepszego wyglądu włosów, skóry i paznokci. Nasiona konopi są także bogate w minerały takie jak magnez, wapń, fosfor, żelazo, cynk. Pomagają zdrowo funkcjonować naszemu organizmowi poprawiając odporność i witalność. Nasiona konopi są prawdziwą bombą energetyczno-zdrowotną.

Po nasiona konopi mogą także bez obaw sięgnąć osoby, które się odchudzają bowiem zawierają one mnóstwo błonnika, który przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego oraz do utrzymania odpowiedniej masy ciała.

 

Nasiona konopi czyli coś dla wegan i wegetarian

Nasiona konopi zawierają aż 9 niezbędnych aminokwasów. Białko znajdujące się w nasionach konopi nie posiada szkodliwego dla zdrowia cholesterolu ani nasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki temu jest jest o wiele zdrowsze niż białko zwierzęce. Mogą więc z powodzeniem stosować je w swojej diecie osoby cierpiące na miażdżycę lub posiadające podwyższony poziom złego cholesterolu.

Na pewno po nasiona konopi powinni sięgnąć wegetarian i weganie, gdyż nie zawierają one składników pochodzenia zwierzęcego, a mimo to są źródłem bardzo dobrze przyswajalnego białka. Powinny zainteresować się nimi także te osoby, które źle tolerują białka soi. W przeciwieństwie do nich nasiona konopi nie są wzdymające.