Jazda na nartach daje wiele radości, jednak nierozerwalnie wiąże się z ryzykiem kontuzji. Kiedy wybierasz się na białe szaleństwo poza granice kraju, zawsze warto wykupić ubezpieczenie, bez względu na to, czy jesteś amatorem, czy też uprawiasz ten sport od kilku lat. Rozwiązaniem jest polisa narciarska dopasowana do Twoich potrzeb. Co może zawierać? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

 

Jeśli ulegniesz wypadkowi na stoku w Polsce i należysz do Narodowego Funduszu Zdrowia, nie musisz martwić się o koszty związane z leczeniem. Nawet akcje Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego finansowane są z budżetu państwa. Nic więc dziwnego, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest ubezpieczenie turystyczne podczas zagranicznych wyjazdów. Przed przykrymi konsekwencjami częściowo może uchronić Cię EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Niestety nie jest ona lekiem na całe zło. Jak wskazuje nazwa, karta ta obowiązuje wyłącznie w krajach członkowskich UE. Jest darmowa i możesz wyrobić ją składając wniosek w swoim oddziale NFZ. Jednak z EKUZ można skorzystać tylko w placówkach, które podpisały stosowną umowę z odpowiednikiem Narodowego Funduszu Zdrowia w danym kraju. Dodatkowo karta nie pozwala na pokrycie kosztów:

  • transportu medycznego do Polski – za granicą za transport śmigłowcem można zapłacić w przeliczeniu nawet 40 000 złotych,
  • ratownictwa górskiego,
  • transportu zwłok,
  • zadośćuczynienia za zgubiony bagaż lub opóźniony lot.

Kartę EKUZ warto mieć ze sobą jako uzupełnienie, jednak nie powinna być ona jedyną formą ubezpieczenia.

 

Koszty leczenia

Suma ubezpieczenia kosztów leczenia to jeden z najważniejszych elementów polisy. Przyjmuje się, że w krajach europejskich nie powinna być ona niższa niż 30 000 euro. Inaczej sytuacja wygląda np. w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie, gdzie usługi medyczne są bardzo drogie, w związku z czym optymalna suma ubezpieczenia automatycznie wzrasta. Średnia kwota wynosi około 120 000 euro. Warto zawsze skorzystać ze specjalnych kalkulatorów dostępnych w Internecie, które pomogą dobrać odpowiednią sumę. Im wyższa, tym lepiej, ponieważ ubezpieczyciel będzie w stanie zapłacić nawet za skomplikowane zabiegi, akcje ratownicze czy transport medyczny. Dwie ostatnie opcje nie zawsze zawarte są w podstawowej wersji polisy, czasem trzeba ją dodatkowo rozszerzyć.

 

Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków

Poszerzenie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) pozwoli Ci uzyskać odszkodowanie, jeśli podczas szusowania doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu. Każdy ubezpieczyciel nieco inaczej precyzuje to pojęcie, niemniej zaliczają się do tego wszystkie następstwa nieświadomego wypadku, które powodują znaczne ograniczenie sprawności osoby poszkodowanej. Jeśli np. poważnie złamiesz rękę, w wyniku czego kości będą mocno osłabione, a Ty nie będziesz w stanie swobodnie jej używać, otrzymasz rekompensatę finansową w ramach NNW. Dokładną wysokość odszkodowania wylicza towarzystwo ubezpieczeniowe na podstawie tabeli procentowej zawartej w Ogólnych Warunkach Umowy. Co to oznacza? Jeśli zdecydujesz się na NNW w wysokości 100 000 złotych, a ubezpieczyciel wyliczy Twój uszczerbek na zdrowiu na 2%, otrzymasz 2 000 złotych do wykorzystania na leczenie, bądź rehabilitację.

 

OC w życiu prywatnym

Wyjazd na narty oznacza stoki pełne innych pasjonatów tego sportu. Podczas białego szaleństwa istnieje więc ryzyko, że możesz doprowadzić do nieumyślnego zderzenia, które może skutkować zniszczeniem własności czy uszkodzeniem ciała innego narciarza. Jeśli poszerzysz swoją polisę o OC w życiu prywatnym, koszty odszkodowania częściowo lub w całości poniesie Twój ubezpieczyciel, w zależności od kwoty określonej w umowie. Szacuje się, że rozsądna kwota OC w życiu prywatnym powinna wynosić nie mniej niż 50 000 euro.

 

Ubezpieczenie sprzętu i bagażu

Warto dodatkowo ubezpieczyć swój sprzęt narciarski, który, jak wiadomo, nie należy do najtańszych. Jego uszkodzenie czy kradzież może zepsuć całe plany wyjazdowe i narazić Cię na straty finansowe. Jednak przed ostatecznym zakupem polisy zapoznaj się dokładnie z warunkami ochrony sprzętu i bagażu zawartymi w OWU, ponieważ każde towarzystwo ubezpieczeniowe może określać je w inny sposób. Niektóre z nich np. nie wypłacą rekompensaty za kradzież, jeśli zostawiłeś swoje narty bez nadzoru. Sprawdź też, jaki sprzęt wymieniony jest w umowie, gdyż wyposażenie dodatkowe, takie jak kask czy gogle, nie zawsze jest brane pod uwagę.

 

Rodzaj ma znaczenie

Możesz jeździć na nartach klasycznie, możesz się dopiero uczyć, a możesz też uprawiać skitouring, heliskiing lub freeskiing. Jakie to ma znaczenie w kwestii ubezpieczenia? Zapytaliśmy o to specjalistę ze Szkoły Zdrowia:

Każdy z wymienionych rodzajów narciarstwa niesie ze sobą inne ryzyko. Przykładem może być freeskiing, który jest sportem ekstremalnym, gdyż polega na wykonywaniu różnego rodzaju trików i ewolucji w powietrzu. To wiąże się więc z dużo większym prawdopodobieństwem poważnych kontuzji. Ubezpieczyciele mają to na uwadze, dlatego często podstawowa wersja polisy dotyczy tylko narciarstwa klasycznego. Nie wykluczone jest, że będziesz musiał zadbać o rozszerzenie ubezpieczenia, jeśli chcesz uprawiać trudniejsze formy jazdy.

Weź pod uwagę również poszerzenie polisy o pakiet Assistance, dzięki któremu uzyskasz wsparcie tłumacza, prawnika czy całodobowej infolinii w przypadku jakichkolwiek problemów.

 

Wyłączenie odpowiedzialności

Koniecznie zapoznaj się z informacją, w przypadku jakich zdarzeń towarzystwo stosuje tzw. wyłączenie odpowiedzialności. W dużej mierze są to wszystkie sytuacje spowodowane po spożyciu alkoholu. Jeśli więc pozwolisz sobie na grzańca przed czy w trakcie jazdy, a następnie doznasz kontuzji lub spowodujesz wypadek na stoku, nie licz na odszkodowanie.

Wykupienie polisy narciarskiej daje Ci dostęp do opieki medycznej zarówno publicznej, jak i prywatnej. Koszty leczenia pozwolą na opłatę zabiegów czy operacji, a w niektórych przypadkach także ratownictwa oraz transportu medycznego. Przed dokonaniem decyzji zapoznaj się ze wszystkimi Ogólnymi Warunkami Umowy (OWU), jakie reprezentuje dane towarzystwo. Pozwoli Ci to na wybór polisy dopasowanej do Twoich potrzeb. Pamiętaj, aby zabrać ubezpieczenie ze sobą. Nie wyrzucaj żadnych faktur, zaświadczeń od lekarza i innych dokumentów, które będą potrzebne do weryfikacji zasadności wydatków. Stosuj się do przepisów panujących na stoku, miej głowę na karku i baw się dobrze!