W obecnych czasach bardzo popularne stały się tematy dotyczące zdrowego trybu życia, odżywiania czy uprawiania sportów. I bardzo dobrze, bo wiele osób niezdrowo się żywi i nie dba o siebie należycie. Powinny więc koniecznie pomyśleć o zmianach w swoim życiu, a szczególnie o zdrowej diecie, która wpłynie dodatnio na ich samopoczucie i zdrowie.

 

Diety a zdrowie

Zastosowanie odpowiedniej diety ma nieraz ogromny wpływ na zdrowie i wspomaganie leczenia wielu chorób. Jest jednak jeszcze druga strona medalu, gdy chodzi o stosowanie diet.

Jak wiadomo jest ich wiele: dieta tłuszczowa, białkowa, wegańska, odchudzająca i wiele innych. Wśród kobiet oczywiście największą popularnością cieszy się dieta odchudzająca. Stosują więc nieraz drastyczne kuracje, np. bazujące tylko na jednym składniku, albo głodówki. Próbują bowiem na własną rękę i za wszelka cenę zrzucić zbędne kilogramy. W ten sposób jednak doprowadzają swój organizm do witaminowej katastrofy, której konsekwencją mogą być poważne kłopoty zdrowotne. Wyrzucają między innymi ze swojej diety tłuszcze, narażając się w ten sposób na niedobory witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a więc A,D,E i K.

Każdy organizm zareaguje na brak witamin i minerałów. Sygnałem może być na przykład osłabienie, wypadanie włosów, łamliwość paznokci czy kurcze łydek. Takich objawów nie należy lekceważyć, tylko postarać się jak najszybciej uzupełnić niedobory witamin i koniecznie zmienić dietę.

 

Kto narażony jest na niedobory witamin

Poza osobami stosującymi drakońskie diety, są jeszcze inne grupy ludzi narażone na niedobory witamin i minerałów. Są to:

  • Osoby w podeszłym wieku, jedzące głównie gotowane pokarmy z pominięciem surowych owoców i warzyw. Dodatkowo procesy trawienia u nich są wolniejsze i mało efektywne, dochodzą też kłopoty z zębami, brak ruchu czy niechęć do przebywania na świeżym powietrzu.
  • Kobiety, począwszy od dziewcząt w okresie dojrzewania poprzez kobiety ciężarne i karmiące, a na kobietach w okresie przekwitania skończywszy.
  • Osoby prowadzące bardzo intensywny styl życia, narażone na stres, odżywiające się w pośpiechu i byle jak.
  • Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym – u wielu stwierdza się anemię.

 

Jak uzupełniać niedobory?

W każdym przypadku stwierdzonego niedoboru witamin i minerałów korzystna jest suplementacja. Na szczęście w ostatnich latach powstało wiele preparatów witaminowych, będących uzupełnieniem codziennej diety, przeznaczonych dla różnych grup wiekowych. Na uwagę zasługują zwłaszcza ekologiczne suplementy oparte na naturalnych składnikach. Są one skoncentrowanym źródłem witamin, minerałów i wielu składników odżywczych. Trzeba jednak pamiętać, by spożywać je tylko po to, by uzupełnić niedobory w organizmie, nadużywanie tych preparatów nie jest wskazane.

Polecamy: Sklep ze zdrową żywnością online – Ekoplace24.pl