Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne w dzisiejszych czasach jest bezpieczeństwo. Coraz częściej, chcąc zadbać o nasz komfort, decydujemy się na montaż monitoringu, zarówno w naszych firmach, jak i domach.

 

Monitoring jest coraz powszechniejszą formą zabezpieczenia. Jeśli zdecydowaliśmy się na taki system ochrony, zastanówmy się, jakie kamery wybrać. Na co należy zwrócić uwagę przy ich zakupie i jak uzyskać najlepsze rozwiązanie dla naszych potrzeb.

 

Kamera a indywidualne potrzeby

Najbardziej popularnym i najczęściej wybieranym typem kamery, jest kamera sieciowa IP. Tego typu urządzenia są konkurencyjne cenowo. Pamiętajmy jednak, że przy wyborze odpowiedniej kamery czy kamer, kierujmy się przede wszystkim naszymi potrzebami. Zastanówmy się więc:

  • Jak dużą powierzchnię chcemy objąć monitoringiem?
  • Czy nasza kamera ma przekazywać ogólny obraz, czy też szczegółowy?
  • Gdzie urządzenia będą montowane? Na zewnątrz, wewnątrz? Czy panuje tam wilgoć?
  • Czy potrzebujemy wysokiej rozdzielczości obrazu?
  • I co najważniejsze, jaki posiadamy budżet.

Kiedy już odpowiemy sobie na tak postawione pytania, na pewno dużo łatwiej będzie nam znaleźć odpowiedni sprzęt dla siebie. Rynek urządzeń jest bardzo bogaty pod względem zarówno finansowym, jak i jakościowym.
Przed zakupem kamery zapoznajmy się z jej specyfikacją techniczną, a także parametrami typu wodoszczelność czy pyłoszczelność, jest to bardzo ważne, jeśli chcemy zamontować nasze urządzenia w miejscu, w którym będą narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne.

 

Jakie kamery wybrać

Do domu – system monitoringu jest niezastąpionym uzupełnieniem innych urządzeń chroniących nasz dom. Wybierając kamerę, zadbajmy, aby obejmowała ona swoim zasięgiem cały teren, który chcemy objąć monitoringiem. Pamiętajmy również, że w przypadku instalacji domowej, ważne jest, aby same urządzenia były jak najmniej widoczne. Do monitorowania domu najlepiej wybrać kamery IP, ze względu na ich wysoką jakość obrazu. Jeśli planujemy montaż kamer na zewnątrz budynku, wybierzmy takie, które są odporne na działania warunków atmosferycznych.

Do firmy – ochraniając naszą firmę, chcemy przede wszystkim chronić budynek przed osobami niepowołanymi. Pamiętajmy, że często sama już obecność kamer odstrasza przestępców, a w przypadku napaści czy aktu wandalizmu, obraz zarejestrowany przez nasze urządzenia będzie pomocny w schwytaniu sprawcy. Najczęściej wybieranym typem kamery do monitoringu firmy, to przemysłowe kamery analogowe lub kamery IP. Montując kamery na zewnątrz, pamiętajmy, aby były wandaloodporne i posiadały zabezpieczenia przed zniszczeniem.

W urządzeniach dostępnych na rynku istnieje wiele modeli kamer. Najbardziej popularne kamery używane do monitorowania budynków przemysłowych, to kamery analogowe CCTV, lecz do ochrony biur czy domów najczęściej wybierane są urządzenia IP, które przy minimalnym rozmiarze samej kamery oferują dużo lepsze parametry, a co za tym idzie lepszej jakości obraz.

Wybierzmy odpowiedni sprzęt dla siebie i chrońmy nasze mienie.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę asmex.pl specjalizującej się w systemach zabezpieczeń, alarmach i kamerach do Twojego domu z siedzibą w Swarzędzu o. Poznania.