Wybór karniszy to jeden z ostatnich kroków dekoracji mieszkania. Jednak jest on równie ważny co wybór innych dodatków i ozdób. Należy pod uwagę wziąć przede wszystkim styl urządzonego mieszkania. Do mieszkania nowoczesnego lub w stylu minimalistycznym świetnie pasować będą karnisze metalowe, natomiast do pomieszczeń gdzie dominuje drewno idealnie wpasują się karnisze drewniane.

 

Rodzaje karniszy ze względy na mocowanie

Karnisze można podzielić na sufitowe i ścienne. Te pierwsze idealnie pasują do pomieszczeń gdzie wnęka okienna jest równa praktycznie ze ścianami. Dzięki nim można zasłonić całą powierzchnię, przez którą przebija się światło. Karnisze ścienne natomiast potrzebują pewnego zapasu. Powinno się je kupować o około czterdzieści centymetrów dłuższe niż wnęka okienna lub drzwi balkonowe. Tak więc zanim zakupi się któryś z wymienionych rodzajów karniszy należy wziąć pod uwagę to, jaką szerokość ma wnęka.

 

Rodzaje karniszy ze względu na tworzywo

Najpopularniejszymi karniszami są drewniane, metalowe oraz z PCV.
Jak już wspomniano na początku artykułu, karnisze metalowe świetnie wpasują się do mieszkań urządzonych w stylu nowoczesnym. Jedną z niewielu wad jakie jednak im towarzyszą w przeciwieństwie dwóch pozostałych to brak możliwości dopasowywania ich pod względem długości. Jeśli nie są regulowane to ciężko jest je skrócić choć się da, ale może to osłabić ich wytrzymałość. Również malowanie metalowych karniszy może nie przynieść pożądanego efektu. Karnisze z PCV są kupowane najczęściej ze względu na ich niską cenę. Można bez problemu je uciąć jeśli się okażą za długie, lecz ich malowanie może sprawić, że będą wyglądały mało estetycznie. Karnisze drewniane świetnie wpasują się do mieszkań, gdzie dominuje drewno. Na dodatek tworzywo z jakich są wykonane sprawia, że są one bardzo praktyczne. Można bez problemu je pomalować oraz uciąć i nadal będą estetycznie się prezentować.

Każdy producent karniszy drewnianych, metalowych i z PCV z pewnością pomoże dobrać odpowiednie do wystroju mieszkania, tak aby tworzyły wraz z innymi ozdobami spójność.