Kiedy twoja instalacja kanalizacyjna domaga się wymiany? Przeczytaj, jakie objawy sugerują konieczność wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej. Najlepiej robić przy okazji kompleksowego remontu.

 

Instalacja wodno-kanalizacyjna w starszych budynkach podlega wymianie najczęściej podczas generalnego remontu w domu. Wymianę przeprowadza się przy okazji remontu łazienki lub kuchni, aczkolwiek zdarza się, że trzeba przeprowadzić remont instalacji w trybie awaryjnym, kiedy pojawiają się przecieki, nieszczelności, albo rury zapychają się od nadmiaru osadzonego kamienia i przestają spełniać swoją rolę.

 

Trwałość instalacji wodno-kanalizacyjnej

Trwałość instalacji wodno-kanalizacyjnej powinna wynosić kilkadziesiąt lat, zdarzają się instalacje sprawne od czasów przedwojennych i zupełnie niedrożne 20- lub 30-letnie. To wszystko zależy od sposobu użytkowania, fachowego położenia i wielu innych czynników, które przekładają się na żywotność instalacji. Prawda jest taka, że to nie korozja jest przyczyną powstawania awarii instalacji, ale osadzanie się kamienia i innych osadów we wnętrzu rury, co początkowo powoduje zmniejszenie prześwitu w rurze, prowadząc w konsekwencji do całkowitej utraty drożności.

 

Objawy sugerujące konieczność wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej

Wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej sugerują: słabe ciśnienie w rurach doprowadzających wodę, często zapchane odpływy kanalizacyjne. Często również są to pośrednie komunikaty: niemożność zamknięcia baterii, zapychanie filtrów zamocowanych na kranach i inne. Twardość wody powoduje, że kamień w dużych ilościach osadza się na ściankach rur, szybciej też zarastają tutaj rurki wody ciepłej niż zimnej. Kamień jednak chroni rury przed korozją, więc rzadziej zdarzają się rozszczelnienia nią spowodowane.

Nieszczelne okazują się dość często stosunkowo młode rury, podłączane i instalowane w latach 70. i 80. XX wieku, głównie dlatego, że ich jakość była szczególnie zła już w momencie produkcji. Awarie mogą się zdarzać również wtedy, gdy budynek był zasilany własnym źródłem wody i został podłączony pod sieć wodociągową, która po prostu ma wyższe ciśnienie.

W przypadku, gdy stara instalacja opiera się na rurach żeliwnych, to objawem uszkodzeń są miejscowe wżery korozyjne, gdy pod farbą powstaje pęcherz, a następnie brunatny wyciek. Niestety, próby naprawy uszkodzeń miejscowo nie przynoszą efektów, a uszkodzenia i przecieki pojawiają się w innym miejscu.

Instalacja 2

Zapchanie rur kanalizacyjnych i ich całkowita niedrożność

Problemem może być też całkowite zapchanie rur kanalizacyjnych, które, ułożone z niedostatecznym spadkiem są właściwie nie do odpychania. Tutaj większość specjalistów zaleca wymianę instalacji, a nie tylko niedrożnego odcinka. Instalacje kanalizacyjne i wodociągowe wykonane z rur PCV natomiast rzadziej ulegają awariom, których przyczyn należy jedynie upatrywać w uszkodzeniach mechanicznych z zewnątrz, ale też mogą być spowodowane odprowadzaniem agresywnych chemicznie lub bardzo gorących ścieków.

 

Plan wymiany instalacji kanalizacyjnej

Przy okazji wymiany i modernizacji instalacji kanalizacyjnej można zaplanować zmianą miejsca podłączenia poszczególnych urządzeń sanitarnych. Warto jednak pamiętać, o konieczności zachowania odpowiednich spadków oraz odległości podłączeń od pionu. Warto też zasięgnąć opinii fachowca przed zaprojektowaniem nowej aranżacji łazienki czy kuchni. Dzięki temu okaże się, czy urządzenie sanitarne w nowym miejscu będzie miało odpowiedni odpływ kanalizacyjny i czy podłączenie kanalizacji dokładnie w tym miejscu jest możliwe.

Trzeba pamiętać, że konieczność poprowadzenia nowego pionu kanalizacyjnego, w nowym miejscu może nie być łatwe, choćby w przypadku domów niepodpiwniczonych. Można tu rozważyć zainstalowanie kanalizacji ciśnieniowej, z sedesem wyposażonym w pompę, umożliwiającą transportowanie ścieków stosunkowo cienkim przewodem na odległość kilkunastu metrów. O wiele łatwiej nowe podłączenia kanalizacyjne wykonać w podpiwniczonym domu, gdzie po prostu przekuwa się przez strop i układa rury kanalizacyjne w piwnicy, co pozwala na zamontowanie pionu praktycznie w dowolnym miejscu.

Trudność stanowi również szeroki przekrój rur kanalizacyjnych, które trudno ukryć w ścianach. Najczęściej prowadzi się je po wierzchu, zasłaniając podczas wykończenia wnętrza ścianką instalacyjną, kanałem lub ekranem, co ułatwia jednak przeprowadzenie późniejszych ewentualnych napraw.

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotował instalator, hydraulik Jerzy Hojda z Warszawy