Wystrój wnętrza i odpowiedni dobór dodatków mogą znacznie uprzyjemnić czas spędzany w mieszkaniu. Rolety okienne, ze względu na sporą powierzchnię, którą zajmują, często nadają ton całej stylizacji pokoju. Warto zatem wykorzystać wiedzę dotyczącą kolorów podczas wyboru rolet, aby stworzyć nastrój, na jakim nam zależy.

 

Czym jest chromoterapia?

Chromoterapia, czyli leczenie kolorem, ma wielu zwolenników. Podczas wpatrywania się w dany kolor zachodzi osobliwa reakcja: mózg wysyła sygnał do gruczołów dokrewnych, a te wytwarzają potrzebny hormon. Reakcję można wzmocnić korzystając z kolorowego światła. W przypadku rolet okiennych będziemy mieli do czynienia więc ze swoistą terapią kolorem, zwłaszcza w słoneczny dzień, gdy promienie słońca będą przenikać przez barwny materiał. Istotną sprawą jest zapoznanie się z wpływem poszczególnych kolorów na nasze samopoczucie.

 

Kolor rolet żółty i różowy

Wybierając wystrój okienny w kolorze żółtym bądź różowym pomagamy pozbyć się negatywnych myśli, stanów przygnębienia i poczucia bezsilności. Wspomniane kolory napawają optymizmem, zmniejszają agresję i stres oraz dodają pewności siebie. Żółty dodatkowo ma wpływ na pracę mózgu – może poprawić pamięć.

 

Kolor rolet pomarańczowy i czerwony

Ciepłe barwy kojarzące się z zachodzącym słońcem dodają energii i przywracają siły witalne. Jest to idealny wybór dla osób przemęczonych, osłabionych i ciągle niewyspanych. Decydując się na rolety w kolorze czerwonym należy mieć na uwadze, że będzie to dominujący element pokoju lub mieszkania – wokół niego warto zaaranżować pozostałe elementy wyposażenia wnętrza, które powinny być bardziej stonowane. Pomarańcz stymuluje apetyt, dlatego nie jest polecany osobom będącym na diecie.

 

Kolor rolet fioletowy i zielony

Dowiedziono, że kolory fioletowy i zielony mają silne właściwości uspokajające oraz minimalizujące stres. Dzięki otaczaniu się przedmiotami o takich barwach możemy łatwiej odnaleźć harmonię, ukoić nerwy, a także doskonale zregenerować swój umysł po długotrwałej pracy przy komputerze. Fiolet ponadto wspomaga walkę z bezsennością i tłumi uczucie głodu, dlatego idealnie nadaje się do wnętrz osób borykających się z nocnym podjadaniem.

 

Kolor rolet niebieski i szary

Szarość i niebieski mają kilka cech wspólnych: relaksują, pozwalają oderwać się od problemów, wyciszają. Należy natomiast uważać, aby kolor szary nie zdominował wnętrza, ponieważ w nadmiarze może powodować smutek i przygnębienie. Dotyczy to zwłaszcza ciemniejszych odcieni tej barwy. Niebieski będzie nadawał się raczej do sypialni, a nie do gwarnego salonu – przecież nie chcemy, aby nasi goście zasnęli w trakcie spotkania towarzyskiego.

 

Kolor rolet brązowy i beże

Połączenie brązów i beżów pozwoli nam stworzyć wnętrze, w którym domownicy i goście będą czuli się bezpiecznie. Kolor brązowy wprowadza równowagę wewnętrzną. Przy aranżacji salonu w beżach pamiętajmy o wprowadzeniu dodatków w bardziej nasyconych kolorach, by pokój nie wydawał się urządzony banalnie i bez polotu.

 

Zdjęcie pochodzi z serwisu Fotolia.