Kolorowanki to doskonały sposób na relaks, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Szeroki wybór sprawia, że każdy może wybrać ulubioną tematykę i formę. Co daje kolorowanie? Dlaczego warto w ten sposób spędzać czas wolny?

 

Kolorowanki dla dzieci – sposób na nudę i rozwój

Kolorowanki dla dzieci znane są już od bardzo dawna. To świetna forma rozrywki i zabawy, która nie tylko sprawia maluchom przyjemność, ale również rozwija zdolności manualne, przydatne w dalszym życiu, m.in. ułatwia naukę pisania. Kolorowanki przeznaczone są dla dzieci w różnym wieku, mogą po nie sięgnąć już dwulatki. W trakcie rysownia dziecko ćwiczy rękę, uczy się prawidłowego chwytu, sprawnego operowania dłonią, ćwiczy koordynację wzrokowo – ruchową. Badania dowodzą, że dzieci, które często kolorują, lepiej radzą sobie ze szkolną nauką. Kolorowanie poprawia zmysł artystyczny, rozwija kreatywność i wyobraźnię. To świetny sposób na zabawę, zarówno z rodzicami, jak i samodzielnie. Maluch, który rysuje, może się wyciszyć i zapomnieć o całym świecie. Kolorowanki można kupić w sklepach, w internecie dostępne są również kolorowanki online, które dziecko może wypełniać kolorami.

 

Najlepsza kolorowanka dla dzieci – jaką wybrać?

Wybór kolorowanek jest bardzo duży. Wybierając ilustracje dla dziecka, warto sprawdzić, dla jakiego wieku są dedykowane. Na dzieci, które dopiero uczą się rysować, warto wybrać kolorowankę z prostymi wzorami, dla starszych dzieci odpowiednie będą bardziej skomplikowane obrazki. Rysunki powinny być ciekawe, ważna jest również jakość druku i gruba linia, pozwalająca na precyzyjne wypełnienie rysunku. Kolorowanki dla dziewczynek i chłopców mogą przedstawiać postacie z bajek, zwierzęta, rośliny, pojazdy. Najlepsze kolorowanki dla najmłodszych to takie, których tematyka dopasowana jest do zainteresowań dziecka. Obecnie lubiane są kolorowanki z bajki Kraina Lodu, Świnka Pepa czy Król Lew. Dobrze dobrana malowanka sprawi, że rysowanie będzie ogromną przyjemnością, a maluch nie będzie mógł doczekać się końcowego efektu. Dziecko może kolorować kredkami, farbkami, mazakami, technika jest dowolna. Na rynku dostępne są również malowanki wodne, idealne dla najmłodszych dzieci.

 

Kolorowanki – świetna rozrywka dla osób w każdym wieku

Kolorowanki kojarzą się przede wszystkim z dziećmi, ale od kilku lat na rynku pojawiły się kolorowanki dla dorosłych. Szybko zdobyły popularnością, coraz więcej osób sięga po tę formę spędzania czasu. Kolorowanki dla dorosłych różnią się nieco od tych, przeznaczonych dla dzieci. Grafiki są bardziej szczegółowe, często przedstawiają sceny z książek, elementy roślinne, fragmenty architektury. Można kupić cienkie, kilku stronicowe książeczki, jak i obszerne tomy, z setkami rysunków do kolorowania. Dostępne są małe forma, a także duże, które po kolorowaniu można powiesić na ścianie. Kolorowanie przez dorosłych przynosi wiele korzyści. To doskonały sposób na pobudzenie kreatywności. Osoby, które chcą stworzyć piękne rysunki, muszą pomyśleć, jakich barw użyć, jakie połączyć kolory itp. To pozwala również poprawić swoje zdolności manualne, które przydadzą się w innych codziennych czynnościach. Najważniejszą korzyścią, jaką daje kolorowanie, jest jednak redukcja stresu. To przyjemna rozrywka uspokaja, korzystnie wpływa na samopoczucie, pozwala zapomnieć o problemach i zająć myśli czym innym. To świetny sposób na przypomnienie sobie dawnych lat i powrót do dzieciństwa.

Kolorowanie to doskonała rozrywka dla całej rodziny, zarówno dla przedszkolaków, młodzieży, jak i dorosłych. Nie zawsze trzeba oddawać się poważniejszym rozrywkom, czasami warto usiąść i dać się ponieść swojej wyobraźni.