Technologie stosowane w telewizorach zmieniają się niemal z dnia na dzień. Co wczoraj było nowoczesne i przydatne, dziś może okazać się niepotrzebne, przestarzałe i uniemożliwiające kompatybilność telewizora z innym urządzeniami elektronicznymi. Przekonaj się, jaki model powinieneś wybrać dziś!

 

LED, OLED i QLED – co to?

Podświetlanie matrycy jest właśnie jednym z takich aspektów, które szybko się rozwijają i często zmieniają. Parę lat temu hitem były telewizory plazmowe – „plazmę” chciał mieć każdy. Obecnie nie tylko się ich nie poleca, ale wręcz trudno znaleźć. Dzieje się tak, ponieważ standardem stały się ekrany LCD LED. Ale, ale! Wcale nie znaczy to, że są najnowsze czy najlepsze.

Ekrany LCD podświetlane diodami LED dzielą się na trzy rodzaje:

  • Direct LED, w którym to diody podświetlają cały panel,
  • Edge LED, w którym diody znajdują się wyłącznie na krawędziach matrycy,
  • Full LED + local dimming, w którym diody podświetlają całą matrycę.

Telewizor LCD Direct LED jest standardowy i atrakcyjny cenowo, za to grubszy. Telewizor z Edge LED jest energooszczędny i cienki. Telewizor z Full LED oferuje obraz wyższej jakości.

Ekrany LCD podświetlane przy pomocy technologii OLED są bliskie ekranom LED. Ponieważ OLED = organic LED, diody emitują własne światło i nie wymagają dodatkowego podświetlania. Piksele są doskonale widoczne, a jakość ekranu wzrasta. Takie telewizory są cieńsze od LCD LED, acz od nich droższe.

Ekrany LCD podświetlane przy pomocy technologii QLED to najnowszy standard wśród telewizorów. Z uwagi na wysoką jakość ekranu oraz wierne odwzorowanie barw przypadnie do gustu osobom najbardziej wymagającym. QLED = Quantum (Dot) LED, co wskazuje na zastosowanie technologii punków kwantowych. Punkty te generują światło pojedynczo i jest ono czyste, mocne. Obrazy widziane na ekranie są jeszcze wyraźniejsze – i to bez względu na odległość czy kąt patrzenia – niż w przypadku telewizorów LCD OLED.

HD: Ready, Full czy 4K?

Kupujesz telewizor na użytek domowy i nie zależy Ci na wielkości czy dodatkowych opcjach? Wystarczy Ci zatem model o standardzie Ready HD. Odznacza się niską ceną i rozdzielczością 1280 x 720 pikseli. Dobrze ogląda się na nim programy nadawane przez telewizję kablową.

Jeśli jednak wiesz, że telewizor będziesz wykorzystywał także do innych rzeczy, chociażby oglądania filmów z urządzeń zewnętrznych bądź płyt, grania w gry na konsoli, surfowania po sieci, wybierz model droższy o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. W standardzie Full HD będziesz mógł oglądać również wybrane filmy i programy telewizyjne – niektóre stacje nadają w Full HD.

Najnowocześniejszym standardem rozdzielczości jest 4K HD, a w zasadzie to już UHD (Ultra HD). Ekran ma 3840 x 2160 pikseli i wyświetla obrazy z największą drobiazgowością – co do detalu. Niestety nie wszystkie filmy czy gry zostały przygotowane z myślą o standardzie 4K, więc nawet mając telewizor Ultra HD, te właśnie obrazy będziesz oglądać jedynie w Full HD.

Koniecznie przeczytaj, czym dokładnie jest HDR (High Dynamic Range): Co to jest HDR i jak wpływa na jakość obrazu? Wyjaśniamy.

Telewizor z technologią 3D – czy warto?

3D jest hitem sprzed paru lat. Gdy pojawiło się w kinach, wszyscy chętnie wybierali pokazy specjalne, byle tylko poczuć się bliżej ekranowych bohaterów i uczestniczyć w ich przygodach. Według prognostyków już niebawem technologia miała znaleźć zastosowanie także w domowych zaciszach. Tak się jednak nie stało, a modele z technologią 3D nie są atrakcyjniejsze od uboższych w nią konkurentów. Niewiele produkcji dostępnych jest w 3D, a nawet jeśli taka się pojawi, i tak z wygody ogląda się ją tradycyjnie.