W sklepach możemy znaleźć wiele pięknych ubranek dla dzieci. Przy kompletowaniu wyprawki powinniśmy pamiętać o tym, by dobierać jednak nie tylko pod kątem estetyki, ale również zastosowanego materiału. Bawełna jest tutaj zdecydowanie najlepsza. Zanim jednak ubierzemy maluszka w zakupione ubranka, powinniśmy pamiętać o tym, aby je przeprać. Dlaczego to takie ważne?

 

Co czyha w nowych ubrankach?

Zwykle wydaje nam się, że ubrania kupione w sklepie są czyste i nie musimy ich prać. Jednak w rzeczywistości mogą czaić się na nich różne niebezpieczne drobnoustroje oraz substancje, na przykład pozostałości barwników. Tekstylia po uszyciu nie są już prane, dlatego mogą mieć na sobie również kurz. Ponadto są dotykane w procesie pakowania i rozpakowywania, a także przy oglądaniu przez klientów. Ponadto pościel od razu ze sklepu ma najczęściej specyficzny, dość nieprzyjemny zapach, którego możemy pozbyć się dopiero po praniu.

Ubranka dziecięce przed pierwszym użyciem powinny być wyprane właśnie z powyższych powodów. Ponadto powinniśmy pamiętać o tym, że bawełna na początku może być nieco sztywna i dopiero po kilku praniach uzyskuje przyjemną miękkość. Zatem wtedy, gdy wypierzemy je chociaż jeden raz przed użyciem, będą one bezpieczniejsze dla malucha i dadzą mu więcej komfortu.

 

Jak prać ubranka dziecięce?

Do prania ubranek dziecięcych najlepiej wykorzystać specjalne detergenty przeznaczone właśnie do tego celu. W przeciwieństwie do środków piorących przeznaczonych „dla dorosłych” nie zawierają one tak dużej ilości detergentów, nie mają również potencjalnie alergizujących barwników, substancji zapachowych i konserwantów.

Ubranka powinnyśmy wyprać w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza, a następnie wyprasować je w wysokiej temperaturze. W ten sposób pozbędziemy się łatwo wszystkich „nieproszonych lokatorów”.

Jeśli również czeka cię taki zakup jak wyprawka dla noworodka ubranka powinny być wcześniej wyprane – warto o tym pamiętać, ponieważ wtedy będą one bezpieczniejsze dla skóry maluszka!