Oświetlenie ledowe z każdym rokiem zyskuje na popularności i pojawia w wystroju wielu wnętrz domowych oraz w przestrzeni na zewnątrz budynków. Stanowi ono o wyjątkowej aranżacji pomieszczeń. Panuje powszechna opinia, że oświetlenie diodowe jest energooszczędne i posiada długą żywotność. Zanim jednak dokonamy zakupu lamp LED, warto wiedzieć o nich kilka istotnych rzeczy.
Zalety LED oświetlenia
Bez wątpienia oświetlenie ledowe ma wiele zalet, o których warto wspomnieć. Diody LED są trwałe, ich żywotność wynosi 50 000 godzin, co oznacza, że pracują o 25 razy dłużej niż tradycyjne żarówki i 10 razy dłużej niż halogeny. Szczególną zaletą jest to, że nie wypalają się od razu, ale stopniowo tracą blask, jasność, stają się coraz słabsze. To pomaga kontrolować proces wymiany diody. Wcześniej wiemy, że żywotność diody się kończy i należy ją wymienić na nową. W przypadku zwykłej żarówki jest inaczej – gaśnie od razu, czasem w nieodpowiednim momencie, przez co jest bardziej kłopotliwa niż dioda.
Istotną zaletą LED oświetlenia jest odporność na wstrząsy i emisja małej ilości ciepła. Diody nie zawierają również rtęci i nie emitują szkodliwych dla zdrowia promieni ultrafioletowych. Zapalają się szybko – nie musimy czekać na rozjaśnienie i przybranie przez nie pełnej mocy – i gasną równie szybko.
Diody LED są łatwe w montażu i wymianie. Nie są konieczne do tego dodatkowe urządzenia czy przyrządy. Niezależnie od ich wielkości, ręcznie wkręcamy i wykręcamy zużyte diody.
Diody są różnego rodzaju, o różnej mocy, ale też i kształcie, co zwiększa możliwości doboru takich, które najlepiej pasują do wnętrza, w którym chcemy je wykorzystać.
Wytrzymałość lamp LED
Diody ledowe są odporne na wszelkie drgania, wibracje i uszkodzenia mechaniczne, ponieważ nie posiadają żarnika, wypełnienia gazem oraz elementów szklanych. Lampom LED nie przeszkadzają niekorzystne warunki pogodowe, w szczególności różnice temperatur. Z powodzeniem mogą one pracować w temperaturze od – 40 stopni Celsjusza. do +100 stopni Celsjusza. Brak rtęci w składzie diod LED pozwala uznać je za oświetlenie nie tylko bardziej ekonomiczne od tradycyjnego (prawidłowe użytkowanie pozwala zaoszczędzić nawet do 80 procent zużycia energii), ale również ekologiczne.
Czy lampy LED można zastosować wszędzie?
Miejsce zastosowania diod ledowych jest bardzo istotne. Najlepiej sprawdzają się one w miejscach często oświetlonych przez dłuższy czas. Stąd jeżeli w pokoju czy salonie często używamy światła, świecimy długo, to wybór lamp LED do takich pomieszczeń jest właściwy. Z kolei inne miejsca, gdzie używa się oświetlenia sporadycznie, co jakiś czas, np. piwnica, spiżarnia, garaż, budynek gospodarczy lepiej się sprawdzą z oświetleniem tradycyjnym, zasilanym zwykłą żarówką.