Oświetlenie kuchenne jest niezwykle ważnym elementem wyposażenia, przekładającym się na wygodę korzystania z tego wnętrza. Oprócz odpowiednich lampek nad blatem roboczym czy płytą kuchenną, znaczenie ma także lampa sufitowa. Powinna być dostosowana do warunków panujących w tym pomieszczeniu.

 

Oświetlenie górne w kuchni – do czego służy?

Oświetlenie sufitowe w kuchni, podobnie jak we wszystkich innych pomieszczeniach, to podstawa dla wygodnego i bezpiecznego poruszania się po wnętrzu. Uzupełnieniem lampy wiszącej są różnego rodzaju punktowe źródła światła, doświetlające poszczególne strefy robocze. Jednak mimo obecności innych rodzajów oświetlenia, nie można rezygnować z lampy górnej – jej zadaniem jest równomierne rozjaśnienie całego pomieszczenia, tak abyśmy mogli swobodnie poruszać się po nim, bez ryzyka potknięcia się czy uderzenia o meble. Wchodząc do kuchni, lampę górną zapalamy jako pierwszą i jako ostatnią wyłączamy, gdy wychodzimy. Dlatego też jej obecność jest konieczna – przede wszystkim ze względów praktycznych.

 

Lampa sufitowa do kuchni – wybieramy najlepszą

Wybierając lampę sufitową, warto postawić na model dobrze rozpraszający światło (zobacz lampy wiszące na stronie Castoramy). Dzięki temu światło padające na różne elementy wyposażenia kuchennego nie będzie powodowało powstawania głębokich cieni, przeszkadzających w wykonywaniu precyzyjnych czynności. Alternatywnym rozwiązaniem jest lampa emitująca światło do góry; po odbiciu się od sufitu dobrze oświetli ono całe pomieszczenie. W tej sytuacji również unikniemy powstawania głębokich cieni.

Lampy Wiszace Do Kuchni2

Kolejną kwestią, którą należy rozważyć, jest odporność na działanie wilgoci. W kuchni podczas gotowania powstaje bardzo dużo pary wodnej. Okap kuchenny nie zawsze nadąża z jej odprowadzaniem, a więc powietrze staje się bardziej wilgotne niż w innych pomieszczeniach. Warto wybrać lampę sufitową odporną na takie specyficzne warunki. W ofercie wielu producentów lamp znajdziemy modele dedykowane do zastosowania w kuchni.

 

Doświetlenie stref roboczych w kuchni

Oprócz lampy sufitowej, w kuchni konieczne jest doświetlenie poszczególnych stref roboczych. Dzięki temu przygotowywanie posiłków jest znacznie bardziej komfortowe i bezpieczne. Warto oświetlić nie tylko płytę kuchenną, ale także blat roboczy. O ile lampki nad kuchenką zazwyczaj wbudowane są w okap, o tyle oświetlenie blatu może stwarzać więcej problemów.

Na rynku dostępne są różnorodne rozwiązania. Warte uwagi są oczka świetlne wbudowane w spody szafek. Jeśli nie ma możliwości zastosowania takiego rozwiązania, można rozważyć montaż listwy od spodu mebli. Sprytnym i stosunkowo tanim sposobem na oświetlenie strefy roboczej są taśmy LED.

Lampy Wiszace Do Kuchni3

Oświetlenie kuchenne powinno być dobrze przemyślane. Musi składać się nie tylko z lampy wiszącej, ale też z dodatkowych źródeł światła nad strefami roboczymi. Warto wybrać modele lamp dedykowane do zastosowania w kuchni, przystosowane do panujących w niej warunków, zwracając uwagę na to, aby emitowały rozproszone, łagodne światło.