Po co płacić podatki? W legalnej pracy nie da się tego uniknąć. Skoro więc wyjeżdżasz pracować w opiece w Niemczech, podatki będą jeszcze bardziej dotkliwe, prawda? Taki tok rozumowania jest jak najbardziej zrozumiały, choć opiera się na błędnych założeniach. Sprawdź, z czego realnie rezygnujesz, gdy decydujesz się wykonywać pracę opiekunki w Niemczech na czarno.

 

Argument finansowy. Zarobki w pracy dla opiekunek osób starszych Niemcy.

To oczywiste, że chcesz zarobić jak najwięcej. Najniższe wynagrodzenie godzinowe w sektorze opieki na terenie Niemiec wynosi od września tego roku 12 euro. Prócz tego jeśli znajdziesz zatrudnienie z oferty niemieckiej agencji, masz pewność, że Twój czas pracy będzie się liczyć do niemieckiej emerytury.

Prawo do niej uzyskujesz po pełnych pięciu latach przepracowanych za naszą zachodnią granicą. Oczywiście potrwa to nieco dłużej, ponieważ część roku będziesz pracować tam, a pozostałe miesiące spędzisz w Polsce. Jaką masz gwarancję, że pracodawca, z którym pracujesz bez umowy, dotrzyma ustaleń dotyczących czasu pracy, zakresu obowiązków, wynagrodzenia czy premii? Żadną.

 

Sprawdź, co zapewnia agencja w ofertach pracy dla opiekunek w Niemczech.

Pensja, premie za nadgodziny i pracę w święta oraz możliwość uzyskania niemieckiej emerytury to nie wszystko. Agencja powinna Ci również zapewnić opiekę koordynatora lub rezydenta. I to takiego, z którym będziesz się porozumiewać w ojczystym języku. W ten sposób łatwiej zadasz wszelkie dręczące Cię pytania. Albo zgłosisz nieprawidłowości w miejscu pracy, jeśli takie wystąpią.

Otrzymujesz bezpłatne zakwaterowanie – zwykle w mieszkaniu podopiecznego. Darmowy jest również przejazd tam i z powrotem. W ramach swojej pracy będziesz również przygotowywać posiłki dla siebie i seniora. Trzeba będzie przy tym oczywiście dopilnować zaleceń dietetycznych. Zdrowie starszych osób jest często ściśle zależne od diety.

 

Praca w opiece w Niemczech. Język niemiecki w pracy opiekunki Niemcy.

Niektórzy pracodawcy oferują stanowisko opiekuna osobom, które nie znają języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym. Może się to wydawać niezwykłą okazją. Ale czy jest nią naprawdę?

Owszem, jeśli nie znasz języka, jest to dla Ciebie jedyna szybka szansa zatrudnienia. W praktyce w takiej sytuacji narażasz nie tylko siebie, ale również seniora, którego będziesz mieć pod opieką. To osoba w podeszłym wieku. Może zasłabnąć. Jak zadzwonisz wówczas po pogotowie? Zdecydowanie lepiej jest najpierw rozwinąć swoje umiejętności językowe, a dopiero później wyjechać do pracy za granicę.

Do tego sporo ofert, które nie zawierają żadnych wymagań dotyczących języka niemieckiego, jest nielegalna. Jak widać, praca na czarno wiąże się z kolejnym zagrożeniem. I to nie tylko dla Ciebie.

 

Opiekun osób starszych a praca jako opiekunka seniora. Czy płeć jest ważna?

Oferta pracy opiekunki Niemcy. Czy to hasło również powinno budzić Twoją ostrożność? Mężczyźni mogą się przecież odznaczać taką samą empatią jak kobiety. Jeśli do tego są silni i sprawni, łatwiej im będzie zajmować się osobą, która ostatnie lata swojego życia spędza w pozycji leżącej. Praca przy takich podopiecznych jest często lepiej płatna, choć wiąże się z większym wysiłkiem fizycznym. Mogą ją wykonywać zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Choć nawiązywanie do płci opiekunek w ofertach może wyglądać podejrzanie, zazwyczaj wynika jedynie z chęci dotarcia do jak największej liczby osób. Zawód opiekunki rzeczywiście jest silnie sfeminizowany. Oznacza to, że agencja używająca takiego sformułowania po prostu zwiększa prawdopodobieństwo trafienia na odpowiedniego pracownika lub pracowniczkę.

O ile kobiety będą szukać ofert po hasłach opiekunki Niemcy, raczej nie będą wpisywać w wyszukiwarkę słowa opiekun. W drugą stronę działa to inaczej. Mężczyźni wyszukują oferty pod różnymi hasłami, bo wiedzą, że inaczej nie znajdą ich wiele. Takie ogłoszenia nie powinny więc budzić Twojej czujności. O ich treści decydują wyłącznie względy marketingowe.

 

Opieka Niemcy na czarno? Legalna praca w Niemczech? Co wybrać?

Pomyśl tak. Jedziesz do obcego kraju. Nawet jeśli znasz język niemiecki, będziesz daleko od swoich bliskich. Wybierając pracę na czarno, nie masz żadnej gwarancji, że wszystko pójdzie po Twojej myśli. Możesz wręcz narazić się na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia lub poważne konsekwencje prawne.

Nie tędy droga. Zadbaj o siebie. Podpisuj legalne umowy. Umów się na rozmowę rekrutacyjną na stronie Jobs.pricura/de/pl/. Jesteśmy legalnie działającą niemiecką agencją, która docenia empatię, solidność i zaradność opiekunek pochodzących z Polski. Nie możemy się doczekać, by Ciebie poznać.