Wygląd zewnętrzny stanowi element ludzkiej prezencji, o którego dbałość wydaje się nieodzowna w dzisiejszych czasach – zmysł estetyczny staje się bowiem kluczowym czynnikiem, decydującym o wielu sytuacjach w codziennej rzeczywistości.

 

W związku z tym spory nacisk kładzie się na zdrowy i młody wygląd cery, a zabiegi pielęgnacyjne, kosmetyczne oraz korekcyjne w obrębie twarzy stanowią domenę zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Propozycją na poprawienie wyglądu oraz uzyskanie efektu odmładzającego i likwidującego zmarszczki jest lifting twarzy – podobne rozwiązanie dostępne jest w niemal każdym gabinecie chirurgii plastycznej, a jego efekty wydają się zachęcające.

 

Na czym polega lifting twarzy? – celowość i zasadność zabiegu

Plastyka twarzy nazywana liftingiem ma na celu wygładzenie zmarszczek, poprzez napięcie skóry twarzy oraz szyi – rezultaty liftingu widoczne są w okolicach policzków, czoła oraz nosa, jak również brody i szyi.

Lifting twarzy stanowi więc sposób na uzyskanie efektu odmładzającego – usuwanie zmarszczek odbywa się w oparciu o specjalistycznie wykonane cięcia oraz naciągnięcie skóry i usunięcie jej nadmiaru. Chirurg dokonuje cięć w kilku miejscach – za uszami, przy skroniach oraz pod włosami. Podobne manewry umożliwiają widoczne wygładzenie skóry twarzy, która zostaje pozbawiona zmarszczek, a jednocześnie w późniejszym czasie niezauważalne stają się wygojone rany po cięciach.

„Z uwagi na swoją specyfikę oraz konieczność wyjątkowej precyzji chirurgicznej zabieg liftingu twarzy może trwać od trzech do pięciu godzin – wykonywany jest więc w znieczuleniu ogólnym i wydaje się poważną operacją plastyczną, wymagającą odpowiedniego przygotowania zdrowotnego oraz merytorycznego.” – pisze na swojej stronie internetowej klinika Aesthetic Med, oferująca zabiegi liftingu twarzy.

 

Przygotowanie do zabiegu – o czym pacjent musi pamiętać?

Operacja plastyki twarzy wymaga konsultacji z chirurgiem, jak również anestezjologiem odpowiedzialnym za przeprowadzenie znieczulenia. Lekarze zlecają zazwyczaj komplet podstawowych badań, w celu uzyskania wglądu w ogólny stan zdrowia pacjenta.

Ważnym elementem przygotowawczym do zabiegu jest wywiad lekarski, w zakresie którego lekarz otrzymuje informacje o ewentualnych chorobach przewlekłych, alergiach oraz trybie życia prowadzonym przez pacjenta – na podstawie uzyskanej wiedzy weryfikowana jest możliwość dokonania zabiegu, jego bezpieczeństwo oraz zasadność. Do zabiegu kwalifikowani są pacjenci w ogólnie dobrej formie zdrowotnej, których wyniki badań laboratoryjnych są prawidłowe oraz nie należący do grup stanowiących przeciwwskazanie do operacji: chorzy na cukrzycę, cechujący się nieuregulowanym ciśnieniem krwi, pacjenci z anemią oraz stanami zapalnymi twarzy i zatok.

Niezbędne staje się zaprzestanie palenia papierosów na miesiąc przed planowanym zabiegiem, z kolei dwa tygodnie wcześniej należy zrezygnować z leków zawierających kwas salicylowy oraz aspirynę.

 

Okres rekonwalescencji – pacjenci po zabiegu

Pacjent po operacji plastycznej twarzy pozostaje zazwyczaj około jednego do dwóch dni w klinice, w której odbywał się zabieg – specjalistyczna opieka medyczna staje się niezbędna do monitorowania stanu pacjenta, jego reakcji na narkozę oraz fizycznej kondycji po operacji.

Warto zaznaczyć, że poddanie długotrwałej narkozie wiąże się z ryzykiem wystąpienia dyskomfortu oraz nieprzyjemnych konsekwencji, w postaci zawrotów głowy oraz wymiotów. Mijają one zazwyczaj pierwszego dnia oraz niwelowane są farmaceutykami. Dodatkowo obciążająca staje się obecność opatrunku oraz możliwy ból odczuwany w obrębie twarzy – podobne dolegliwości mogą stać się przyczyną obniżenia samopoczucia oraz wahań emocjonalnych, które z czasem samoistnie zanikają.

Po wypisaniu do domu pacjent zobowiązany jest do zgłaszania się na kontrolę oraz wymianę opatrunku – szwy zdejmowane są około piątego dnia po zabiegu, jednak proces ten odbywa się stopniowo i może trwać do dnia dziesiątego. Nie wskazane jest wykonywanie gwałtownych ruchów oraz zaleca się unikanie nadmiernej aktywności fizycznej i prowadzenie oszczędnego, spokojnego trybu życia.

Należy pamiętać, że naturalnym zjawiskiem po omawianym zabiegu jest obrzęk twarzy, powstawanie siniaków oraz krwiaków, jak również odczucie ciągnięcia i nadmiernego napięcia skóry – podobne objawy znikają z czasem, a pacjent przyzwyczaja się do nowego wyglądu. Ostateczne rezultaty widoczne są po około trzech miesiącach po zabiegu.

 

Reasumując…

Warto zaznaczyć, że operacja plastyki twarzy nazywana liftingiem staje się poważną ingerencją w organizm pacjenta – należy więc bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich, a zabieg wykonywać w sprawdzonej klinice, z potwierdzonym doświadczeniem i realną skutecznością.