Lokata bankowa to świetny sposób na wygenerowanie bezpiecznych, pewnych zysków. Czym jest w praktyce, jak ją założyć, co warto wiedzieć przed zawarciem umowy z bankiem? Sprawdźmy.

 

Pandemia COVID-19 zweryfikowała podejście Polaków do oszczędzania. Z powodu gospodarczych zawirowań wielu z nich dotknęły potężne lęki o przyszłość, utrata poczucia bezpieczeństwa i zagrożenie stratą stabilnego źródła dochodu. W takich okolicznościach okazało się, jak ważne jest posiadanie choćby niewielkiej poduszki finansowej, która pomoże przetrwać najtrudniejszy okres.

Mądry Polak… po szkodzie

Zamiast płakać nad rozlanym mlekiem, Polacy wyciągnęli wnioski z pandemicznych doświadczeń i… ruszyli do banków. Jak wynika z raportu Związku Banków Polskich InfoKREDYT, w ciągu roku oszczędności Polaków zgromadzone na bankowych depozytach wzrosły o ponad 10 proc., osiągając niespełna bilion złotych! Chcesz oszczędzać bezpiecznie? Załóż lokatę przez internet. Dzięki niej zabezpieczysz pieniądze przed przypadkowym roztrwonieniem i zupełnie bez wysiłku wygenerujesz stabilny zysk.

 

Czym jest lokata bankowa?

Lokata bankowa to depozyt pieniężny składany na konkretny, określony w umowie okres. Najczęściej jest to kilka lub kilkanaście miesięcy. Pozyskane w ten sposób środki banki wykorzystują na… udzielanie kredytów. Formą nagrody za udostępnienie kapitału są odsetki, stanowiące zysk z lokaty.

 

Dobra lokata, czyli…?

Aby lokata przyniosła oczekiwane korzyści, przed wyborem tej jedynej warto porównać oferty poszczególnych banków, zwracając szczególną uwagę na:

 • oprocentowanie. To właśnie wysokość oprocentowania warunkuje Twoje zyski. Im wyższe, tym więcej zarobisz;
 • okres trwania lokaty. Umowa lokaty obowiązuje przez określony okres. Zazwyczaj jest to kilka lub kilkanaście miesięcy (często z możliwością przedłużenia). Przez cały okres trwania depozytu umieszczone na nim pieniądze będą zamrożone, a co za tym idzie – niedostępne dla Ciebie. Jeśli zerwiesz depozyt przed terminem, stracisz wszystkie wypracowane zyski (jedynym wyjątkiem od tej zasady jest lokata progresywna). Choć taką konstrukcję można uznać za wadę, warto spojrzeć na tę kwestię z innej strony. Zamrożenie pieniędzy na lokacie zapewni im skuteczną ochronę przed impulsywnym roztrwonieniem. Wizja utraty wypracowanych zysków dla wielu osób będzie bowiem skuteczną motywacją, aby zrezygnować z impulsowych zakupów, zostawić pieniądze w spokoju i pozwolić im zarabiać;
 • minimalną kwotę depozytu. Jeśli nie dysponujesz imponującym kapitałem, ale zależy Ci na tym, aby Twoje pieniądze same na siebie pracowały, znajdź bank, który pozwala wpłacić na lokatę niewielką kwotę, np. 1000 zł;
 • możliwość obsługi lokaty w bankowości internetowej. Takie udogodnienie poprawia komfort obsługi lokaty, czyniąc oszczędzanie łatwym i bezwysiłkowym;
 • możliwość założenia lokaty przez internet. Zwłaszcza dziś, w czasie pandemii COVID-19 warto wyeliminować zbędne wizyty w oddziałach banku. Chcesz ochronić zdrowie swoje i swoich bliskich? Znajdź ten, który pozwala założyć lokatę przez internet.

 

Jak założyć lokatę przez internet?

W zależności od banku procedury zakładania lokaty przez internet mogą wyglądać odmiennie. Aby zobrazować, jak krok po kroku wygląda cały proces, posłużymy się konkretnym przykładem. Będzie nim lokata przez internet oferowana przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Zakładając lokatę w Santander Consumer Banku:

 • zaczniesz gromadzić oszczędności bez wychodzenia z domu;
 • będziesz mógł zdeponować od 1000 do 400 000 zł;
 • możesz wygodnie obsługiwać lokatę w systemie bankowości internetowej;
 • zyskasz atrakcyjne oprocentowanie;
 • sam wybierzesz najbardziej dogodny dla siebie okres trwania lokaty – od 1 do 36 miesięcy;
 • zyskasz automatyczne przedłużenie lokaty na kolejny ten sam okres.

Aby założyć lokatę przez internet w Santander Consumer Bank – bank od kredytów:

 • wypełnij krótki formularz, określając parametry lokaty i wpisując swoje dane osobowe;
 • wpisz numer rachunku bankowego, z którego dokonasz przelewu środków do założenia lokaty. Zgodnie z regulaminem musisz być jego właścicielem;
 • sprawdź na podsumowaniu, czy wszystkie dane są prawidłowe i kliknij „Wyślij”;
 • zapoznaj się z dokumentacją i podsumowaniem lokaty;
 • zaakceptuj warunki, zaznaczając checkbox po lewej stronie. Uwaga – to jeszcze nie koniec. W kolejnym etapie dostaniesz dane do przelewu;
 • załącz skan lub zdjęcie dowodu osobistego. Kliknij „Przekaż pliki”;
 • wykonaj przelew zgodnie z danymi zaprezentowanymi na ostatnim ekranie. Pamiętaj, aby kwota lokaty i tytuł przelewu były prawidłowe.

Gotowe!