Człowiek od zawsze próbował ukazać w jakiś sposób piękno otaczającego go świata, zdumienie nad występującymi wokół niego zjawiskami, przedmiotami i żywą przyrodą.

 

To powodowało, że szukał sposobów na utrwalenie tych obrazów i możliwości przekazania ich innym. Świadczą o tym pradawne rysunki na skałach, które wykonywane były węglami, albo mieszankami różnych bogatych w barwniki roślin. Później, człowiek w miarę swojego rozwoju nie czuł już satysfakcji kiedy tylko rysował, ale chciał także pokazać przestrzeń, kolory i ich odcienie – i tak właśnie powstało malowanie.

 

Rozwój akcesoriów plastycznych

Przez lata obie techniki przechodziły przeobrażenia, tak rysowanie, jak i malowanie zdobywały swoich zwolenników. Zdarzało się, że niektóre osoby miały talent tylko do rysunku, jednak nie potrafiły oddać kolorów. W taki sposób obie techniki rozwijały się niezależnie od siebie. Powstawały specjalne materiały, takie jak farby różniące się właściwościami, ołówki i węgle oraz wiele innych akcesoriów.

Efekt widzimy w dzisiejszych sklepach z artykułami plastycznymi – farby olejne, akrylowe, pastelowe i różne ich odmiany to tylko część tego, co mają do dyspozycji dzisiejsi twórcy i amatorzy. Zmieniły się także rodzaje pędzli i pozostałych produktów gruntujących i utrwalających farby na płótnach. Pojawiły się produkty pozwalające na twórczość łączącą rysunek i malarstwo, czyli wszelkiego rodzaju cienkopisy, pisaki i flamastry.

Widząc w sklepach takie bogactwo artykułów plastycznych, początkujący może mieć trudność z wyborem techniki, w jakiej chciałby się rozwijać. Co wybrać najlepiej?

 

Różnica między rysunkiem a malarstwem

Rysowanie jest dla tych osób, które lubią prostotę i które nie mają tak rozwiniętego zmysłu barw.

Czernią i bielą jest łatwiej się posługiwać, choć nie znaczy to, że nie wymaga to talentu. Zaletą rysunku jest fakt, że nie potrzeba do niego szeregu różnych materiałów, ale wystarczy blok czy szkicownik, dobrze zastrugane ołówki miękkie lub twarde, albo cienkopisy czy flamastry. Rysowaniu można oddać się wszędzie, bo na dobrą sprawę można robić to nawet na kolanie, czego nie można powiedzieć o malowaniu farbami.

Malowanie może wymagać się bardziej skomplikowane, już choćby przez to, że wymaga zastosowania większej ilości materiałów.

Wszelkie farby olejne, akrylowe, mieszanki utrwalające, rozpuszczalniki czy utrwalacze przeznaczone są właśnie dla osób, które zainteresowane są malowaniem. Już same farby olejne, uważane za najwyższy poziom zaawansowania wśród malujących, wymagają odpowiednich zdolności, a co dopiero używanie wszelkich do nich dodatków.

Czy warto zainteresować się obiema technikami? Jeśli tylko mamy odpowiednie do tego predyspozycje, czemu nie? Może okazać się to wspaniałą przygodą oraz pozwoli nam się lepiej rozwinąć pod względem artystycznym.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę KropkawKropke.com specjalizującej się w artykułach dla plastyków