Ubrania, podobnie jak nasze ciało również wymagają odpowiedniego traktowania. Zakładamy, że każdy z nas chce jak najdłużej cieszyć się swoją ulubioną garderobą. Dla tkanin ważny jest zarówno sposób prania, suszenia, jak i przechowywania.

 

Najczęściej składamy ubrania na półkach lub wykorzystujemy pałąk do wieszania mniej rozciągliwych egzemplarzy. Udając się do sklepu z wyposażeniem domu zauważymy, że istnieje mnóstwo modeli wieszaków – drewniane, metalowe, plastikowe, z klipsami, klasyczne, szerokie, pałąkowate, z dodatkową żerdzią etc. Z czego wynika tak duże zróżnicowanie kształtów i materiałów? Odpowiedź jest prosta – każdy rodzaj wieszaków na odzież jest przeznaczony do innych ubrań. Dzięki temu każdy typ garderoby może być przechowywany w optymalny dla siebie sposób.

 

Drewno i metal

Najpopularniejsze są wieszaki, w których budowie połączono metal i drewno (ramię jest z drewna, a haczyk z metalu). Takie modele są najdroższe, jednak wraz z ceną idzie również wysoka trwałość i jakość wykonania. Drewno najczęściej jest lakierowane, aby idealnie gładka powierzchnia była całkowicie bezpieczna dla tkanin. Tego typu wieszaki na odzież będą jednak dużą inwestycją jeżeli zamierzasz wyposażyć w nie swoją szafę. Nie zabierzesz ich także na wakacyjny wyjazd, ponieważ już kilka sztuk ma swoją wagę.

Wieszaki

Z tego też powodu takie modele są używane w domu, a nie na wyjazdach czy w sklepach odzieżowych.

 

Metalowe

Wieszaki na odzież wykonane z metalu są zawsze cienkie i niezbyt wytrzymałe. Jednak ze względu na niską grubość metalu można wykorzystywać je do przechowywania drobniejszych elementów garderoby, np. apaszek, szaliczków lub pasków. Przydadzą się także w przypadku małych, dziecięcych ubranek. Nie nadają się jednak do przechowywania grubszych ubrań – nawet zwykły garnitur będzie zbyt ciężki. Metalowe wieszaki mają niską wagę, a zatem można śmiało zabierać je w podróż i korzystać z nich w hotelowym pokoju.

Minusem takich modeli jest to, że łatwo się wyginają.

 

Plastikowe

Egzemplarze z plastiku są najmniej trwałe spośród wszystkich modeli, jednak występują w największej ilości. Ich ogromnym plusem jest możliwość recyklingu. Żywotność plastikowych wieszaków jest uzależniona od zastosowanego tworzywa sztucznego – bardziej miękkie jest trwalsze i nie pęka, ale za to lubi się odkształcać. Z kolei twarde tworzywo zachowuje swój kształt, ale szybciej pęka. Plastikowe wieszaki na odzież są idealne do zróżnicowanej, kobiecej garderoby. Dzięki licznym ułatwieniom (np. klipsom) możemy bez problemu posegregować spódniczki i spodnie.

Plastikowe modele są bardzo tanie, czasami nawet możemy je dostać za darmo w sklepach odzieżowych, w których klienci zostawiają je podczas kupowania ubrań.

 

Drewniane

Najmniej popularne są wieszaki na odzież wykonane w całości z drewna. Najczęściej mają wartość wizualną i są traktowane jako element dekoracyjny wystroju pokoju lub butiku. Główną przyczyną jest mała wytrzymałość drewnianych haczyków – aby były mocne, muszą być grube, co z kolei zwiększa ich wagę i cenę.

Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą www.hang-on.pl, oferującą wieszaki na odzież i wyposażenie sklepu odzieżowego.