Twoją pasją są filmy i wszystkie nowości starasz się oglądać na dużym ekranie? Czasem jednak nie masz możliwości być na bieżąco z premierami i chcesz je później zobaczyć w domowym zaciszu, ale tak, by nie straciły na swojej efektywności? Sprawdź zatem, jak urządzić przestrzeń kinomana we własnym domu!

 

Kino domowe – nie tylko dla kinomanów

Jeśli mieszkasz samodzielnie, możesz pozwolić sobie na urządzenie salonu idealnie pod własne potrzeby. Nie musisz wcale ustawiać w nim obowiązkowego stołu i krzeseł, ale w zamian wypełnić przestrzeń wygodnymi fotelami i kanapami dla siebie i swoich przyjaciół. Jeśli jednak dzielisz mieszkanie ze współlokatorami i rodziną pamiętaj, że salon jest miejscem, w którym wszyscy możecie się spotkać i weź pod uwagę potrzeby innych domowników. Stworzenie kina domowego w salonie powinno być odpowiednio dopasowane do wielkości pomieszczenia – tak, aby zmieściło się w nim coś więcej, niż tylko siedziska i wielki telewizor. Na szczęście kino domowe daje o wiele więcej możliwości rozrywki – zaspokaja też potrzeby miłośników sportu czy też fanów gier wideo.

Jak urządzić pokój z kinem domowym?

Przede wszystkim zadbaj o wybór odpowiedniego sprzętu – w grę wchodzi nie tylko telewizor, ale i odpowiedni zestaw głośników, który pozwoli czerpać maksimum przyjemności z oglądania filmów i sprawdzi się również podczas słuchania muzyki. Ważne tutaj będzie umiejscowienie telewizora oraz rozstawienie głośników.

Środek telewizora powinien znajdować się mniej więcej na wysokości oczu siedzącej na kanapie lub fotelu osoby – to czy go zawiesisz, czy postawisz na meblu zależy jedynie od Ciebie. Dodatkowo im większy telewizor posiadasz, tym bardziej oddal od niego miejsca siedzące – w przypadku 40-calowego modelu o 2 metry, zaś 50-calowego o ok. 3 metry. Głośniki natomiast rozstaw odpowiednio po całym pomieszczeniu tak, aby dźwięk docierał do widzów przestrzennie, z każdego zakątka salonu. Warto też zadbać o zaciemnienie salonu na czas seansu – w tym celu możesz wykorzystać specjalne zasłony lub rolety zaciemniające.

Liczy się także dobór mebli – zarówno szafki na telewizor, jak i wypoczynku. Szafka powinna posiadać miejsce nie tylko na TV, ale i na głośniki centralne, które mają się znajdować przed słuchaczami. Długotrwałe maratony filmowe będą wymagały też dobrania wygodnych foteli lub sof – postaw w tym przypadku na jakość siedzisk, nie zaś na ich ilość.

Kino domowe z rozmachem

Posiadacze sporej przestrzeni w mieszkaniu mogą pokusić się o jeszcze jedną ekstrawagancję. Zamiast telewizora możesz namalować na ścianie duży biały prostokąt, który posłuży Ci za ekran do wyświetlania filmów. Niezbędny okaże się być również projektor rzucający obraz na ścianę. Takie rozwiązanie zapewni jeszcze lepsze doznania podczas seansów filmowych, a Ty i Twoi goście poczujecie się jak w prawdziwym kinie. Plusem takiego kina domowego w salonie jest to, że w każdej chwili możesz schować rzutnik i zyskać przestrzeń do rodzinnych spotkań i zabaw z dziećmi. Minusy? Aby oglądać filmy na tak dużym formacie potrzebujesz oddalić się znacząco od ekranu, do czego potrzebny będzie spory metraż lub bardzo podłużny pokój.