Zakup mieszkania w starym budownictwie – innymi słowy w kamienicy to spore ryzyko. Warto dokładnie przeanalizować daną ofertę, aby nie wpakować się w finansowe tarapaty. Na co warto zwrócić szczególną uwagę dokonując takiego zakupu? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.

 

Trend zyskujący na sile

Trend dotyczący zakupu mieszkań w stylu „retro” powrócił do łask kilkanaście lat temu. Dla wielu była to tylko przejściowa inwestycja mająca na celu zarobek, dla innych sposób na wymarzone cztery kąty. Do zalet tego typu rozwiązań zaliczamy unikalną architekturę, fantastyczną lokalizację oraz perspektywę zyskiwania lokalu na wartości z biegiem lat. W efekcie coraz większa liczba osób zastanawia się nad zakupem mieszkania w tytułowej formie.

 

Kluczowe kryteria

Istotnym kryterium w momencie dokonywania zakupu jest sprawdzenie stanu technicznego nie tylko lokalu, który chcemy zakupić, ale także całego budynku. Kamienice pamiętające czasy wojny często są zaniedbywane przez zarządców, dlatego warto zdobyć odpowiedź na pytania takie jak:

  • kiedy odbył się ostatni remont?
  • jakich elementów budynku dotyczył ostatni remont?
  • w jakiej kondycji są poszczególne elementy?

Kolejnym ważnym kryterium jest rodzaj ogrzewania. Jeśli dana kamienica podlega ochronie konserwatorskiej wówczas nie możemy myśleć o ogrzewaniu indywidualnym. Tradycyjne rozwiązania polegające na piecach kaflowych oraz gazowych negatywnie przyczynią się do kondycji naszego portfela narażając nas na wysokie koszta eksploatacyjne.

Ostatnim ważnym aspektem jest dokładne sprawdzenie kondycji instalacji elektrycznych oraz wodno-kanalizacyjnych. To właśnie wymiana tychże elementów generuje najwyższe koszta. Do pozostałych elementów wymagających szczegółowej analizy zaliczamy:

  • stolarkę okienną
  • obecność grzyba na ścianach
  • stan podłogi, drzwi oraz framug

O innych elementach wymagających sporej uwagi oraz o metodach na ich efektywne pokonanie można przeczytać na oficjalnej stronie internetowej renomowanej marki – https://www.uponor.pl/pl-pl/instalacje