Centrum nauki to kolejne obiekty, których celem jest promowanie nowoczesnego edukowania.

 

Placówki takie odchodzą od kształcenia dzieci, młodzieży i dorosłych w tradycyjny sposób, gdzie prym wiodły teoretyczne regułki na rzecz praktyki. Dzięki temu rozbudza się samo zainteresowanie nauką wśród społeczeństwa. To doskonała opcja na wspieranie obowiązkowego systemu szkolnictwa oraz zachęcanie do samodzielnej edukacji.

Ktoś mógłby pomyśleć, że centrum nauki niczym nie różni się od muzeum.

Nic bardziej mylnego. Nie chodzi tutaj o wystawianie eksponatów i ich opis. Centrum nauki umożliwia naukę interaktywną – każdy zwiedzający ma szansę na przeprowadzanie doświadczeń i badanie różnych zjawisk. Taka nauka jest znacznie lepsza, ponieważ zwiedzający zaczyna rozumieć cały schemat następujących po sobie zdarzeń, dzięki czemu wiedza taka zostaje utrwalona. Ciekawostką jest przy tym fakt, że doświadczenia przeprowadzane mogą być, patrząc na różne dziedziny. Najczęściej jest to przyroda, chemia oraz fizyka, ale nierzadko również sztuka czy nauki społeczne.

Pierwsze centrum nauki powstało w 1969 roku.

Dzisiaj na całym świecie jest takich obiektów blisko 2 400. W samej Polsce mamy okazję zwiedzać około 15 takich placówek, które funkcjonują na terenie różnych miast. To między innymi Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Experyment w Gdyni czy Instytut Odkrywania Tajemnic w Katowicach.

Centrum Nauki Kopernik powstało w 2010 roku. Od tego czasu zwiedzać tam można różne galerie, w tym Świat w ruchu, Człowiek i środowisko, Strefa światła czy Planetarium. Zwiedzający mają okazję przeżyć trzęsienie ziemi (przy wykorzystaniu specjalnego symulatora), zobaczyć moduł kostny człowieka, który porusza się na rowerze, sprawdzić miejski ekosystem na wielkim zdjęciu satelitarnym czy posłuchać odgłosów różnych cywilizacji. W tym centrum nauki najmłodsi mogą odkrywać skarby albo odkopywać dinozaura na interaktywnej podłodze, takiej jak Funtronic. Mogą też wziąć udział w spektaklu Teatru Robotycznego – roboty mówią w nim głosami znanych polskich aktorów.

Experyment w Gdyni działa już od 2007 roku. Każdego roku obiekt ten odwiedza blisko 300 tysięcy osób. Centrum oferuje ciekawe wykłady, pokazy, praktyczne lekcje dla najmłodszych z takich dziedzin jak chemia, przyroda, sztuka, archeologia czy astronomia i matematyka. Zwiedzający zachęcani są do eksperymentów w chemicznym laboratorium, wirtualnej wędrówce po całym świecie albo wycieczki w kosmos. Dowiedzieć się można na przykład, jak sprawić, by mleko było kolorowe lub dlaczego księżyc się zmienia?

W Centrum Odkrywania Tajemnic w Katowicach można zaś eksperymentować z dźwiękiem czy wziąć udział w wykładach o prawach fizyki. Zainteresowani dowiedzą się jak zrobić samodzielnie elektryczny silnik, a najmłodsi goście będą mogli uczestniczyć w warsztatach laboratoryjnych. To na nich tworzona jest między innymi masa, przypominająca lawę wulkaniczną.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was do wycieczki do jednego z takich obiektów. Warto wybrać się tam całą rodziną, bo atrakcje w takich miejscach przewidziane są dla każdego.

Artykuł powstał w oparciu o treści ze strony Funtronic.eu – producenta „Magicznego Dywanu”.