Jeśli masz ogród wiesz z pewnością, że wymaga on stałej opieki i regularnego doglądania. Jakie najważniejsze prace musisz w nim wykonać, by móc cieszyć się jego darami przez okrągły rok? Podpowiadamy.

 

Styczeń, luty, marzec

Styczeń to dobry moment, by założyć dziennik prac ogrodowych i zaplanować w nim cały rok pielęgnacji. To także czas doglądania cebul, bulw i kłączy roślin, które wykopaliśmy jesienią. W styczniu zadbaj o drzewa – możesz wybielić ich pnie, zasadź rośliny jedno- i wieloroczne i przytnij pędy roślin doniczkowych. W lutym zasadź rośliny balkonowe, przytnij pędy winorośli, ale też suche źdźbła traw. Kup nasiona warzyw, które zamierzasz zasiać w nadchodzącym sezonie. W marcu musisz rozpocząć proces napowietrzania trawnika. Przydadzą Ci się do tego specjalne buty lub tradycyjne widły. Usuń zimowe okrycia z roślin, posprzątaj oczko wodne, sprawdź też stan drzewek owocowych.

Najwazniejsze Prace Ogrodowe Na Caly Rok 2

Kwiecień, maj, czerwiec

W kwietniu posadź truskawki i poziomki, a w doniczkach ustawionych w ciepłych pomieszczeniach wysiej nasiona pomidora, papryki i ogórka. Zadbaj o trawnik – kwiecień to czas, by wyciągnąć z garażu kosiarkę. Jak dbać o kosiarkę elektryczną i kosiarkę spalinową dowiesz się z naszego poradnika. Dbanie o narzędzia ogrodowe to rzecz szczególnie ważna, nie chcesz z pewnością dokonywać corocznych zakupów potrzebnych sprzętów. W maju opryskuj róże przed mszycami i drzewa owocowe przeciwko grzybom. Stwórz nową pryzmę kompostu, regularnie odchwaszczaj i podlewaj rabaty, przytnij krzewy, które zdążyły przekwitnąć i wystaw na zewnątrz rośliny doniczkowe. W czerwcu wysiej nasiona roślin dwuletnich i bylin.

 

Lipiec, sierpień, wrzesień

W lipcu zaczniesz cieszyć się pierwszym zbiorem warzyw. Przygotuj miejsce na ukorzenienie się przyszłych sadzonek. Dobrze, by był to mały tunel lub szklarnia. Ciągle odchwaszczaj i podlewaj rabaty. W sierpniu zbierz warzywa, które nadają się do spożycia, a w ich miejsce wysiej zielony nawóz. Po zbiorze truskawek zajmij się usunięciem ściółki i odchwaszczeniem zagonu. Ostatni raz wysiej sałatę, rzodkiewkę i koper na późny zbiór. Zasadź drzewa liściaste i iglaste. We wrześniu przesadź starsze rośliny, zasadź cebulki bylin wiosennych oraz róże. Wstaw do ciepłych pomieszczeń rośliny doniczkowe.

Najwazniejsze Prace Ogrodowe Na Caly Rok 3

Październik, listopad, grudzień

W październiku zasil drzewa i krzewy nawozami potasowymi i fosforowymi, wyjmij pompę z oczka wodnego, nawieź rabaty, usuwając z nich wcześniej chwasty, zabezpiecz pnie drzew opaskami. Listopad to czas grabienia liści, które możemy użyć do kompostowania. Obficie podlej przed zimą rośliny zimnozielone i iglaki. Zaś w grudniu zrzucaj śnieg z iglaków (inaczej może on połamać pędy roślin), staraj się nie udeptywać ścieżek na trawniku (w ten sposób narazisz go na gnicie), po pierwszych przymrozkach odkryj rabaty roślin cebulowych, sprawdzaj, czy tafla wody w oczku wodnym nie zamarzła. Wytnij w niej przerębel, tak by ryby miały stały dostęp do powietrza.