Jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie z usługami, które wykonują agencje ochrony? Wyobraziłeś sobie pracownika ochrony w recepcji, centrum monitoringu czy podczas obchodu na terenie budynku? Rzeczywiście, ochrona fizyczna to jeden z typowych obszarów działania firm z branży security. Ale nie jedyny. Eksperci mogą zadbać o bezpieczeństwo w wielu obszarach. Sprawdź jakich.

 

Bezpieczeństwo osób i mienia to niezwykle szerokie zagadnienie. I choć rzeczywiście obecność pracowników ochrony fizycznej na terenie obiektów stanowi w wielu sytuacjach wartość dodaną, obecnie ich rolę w dużym stopniu przejmują nowoczesne technologie. Agenci ochrony zaś wykonują również szereg innych zadań – związanych nie tylko z ochroną czy obserwacją terenu.

 

Najlepsze agencje ochrony sięgają po innowacje

Jak technologia może wspomóc człowieka, gdy w grę wchodzi ochrona osób i mienia? Doświadczone i duże agencje ochrony korzystają z niej m.in. podczas monitorowania obiektów. Nie chodzi wyłącznie o cyfrowe kamery, które dziś mogą rejestrować obraz w rozdzielczości HD czy o zaawansowane rejestratory. Ważny jest sposób nadzorowania obrazu z kamer — dziś nie musi tego robić dedykowany pracownik ochrony, fizycznie przebywający na terenie obiektu. Kontrola bezpieczeństwa może odbywać się zdalnie – w Konsalnet wykonać ją może np. pracownik Stacji Monitorowania Alarmów, która pracuje przez 24 godziny na dobę. Jak to działa? Na kilka sposobów. Możliwe są np.:

  • wideo-obchód – regularne sprawdzanie obrazu z kamer zainstalowanych na terenie obiektu, które zastępuje fizyczny obchód agenta ochrony,
  • wideo-weryfikacja –system monitoringu jest zintegrowany z alarmem i czujnikami (np. ruchu czy dymu), po wystąpieniu zagrożenia bezpieczeństwa, sygnał dociera do Stacji Monitorowania Alarmów i jest natychmiast weryfikowany przez jej pracownika.

Interesującym rozwiązaniem oferowanym przez agencje ochrony jest również tzw. inteligentny monitoring (np. iCCTV od Konsalnet), który pozwala automatycznie zweryfikować tożsamość osób, dane pojazdu czy zapewnić wsparcie podczas określania natężenia ruchu na terenie obiektu.

 

Nie tylko monitoring obiektów

Choć systemy zabezpieczeń i monitorowanie obiektów to najbardziej typowe obszary działania realizowane przez agencje ochrony, to dopiero początek ich możliwości. Inne usługi, z których można skorzystać to np. konwoje i cash processing. To rozwiązanie przeznaczone dla firm, które na co dzień operują dużą gotówką. Chodzi m.in. o banki, kantory, punkty kasowe, ale także duże sklepy czy stacje benzynowe. Samodzielne przewożenie pieniędzy do banku czy też przechowywanie ich bez nadzoru w siedzibie firmy jest obciążone dużym ryzykiem – włamania czy napadu. Agencje ochrony dbają o gotówkę przez cały czas. W tym zakresie proponują m.in.:

  • przewóz pieniędzy lub innych wartościowych obiektów specjalnymi samochodami przeznaczonymi do konwoju, pod ochroną doświadczonych (i najczęściej uzbrojonych) agentów,
  • możliwość odbioru gotówki bezpośrednio z siedziby, a zanim to nastąpi – umieszczenia ich w bezpiecznym wpłatomacie,
  • przeliczanie gotówki, jej ewidencjonowanie oraz weryfikację autentyczności.

Co ważne, system oferowany przez agencję ochrony można zintegrować z oprogramowaniem księgowym firmy i prowadzić jeden spójny rejestr.

Warto również zwrócić uwagę na usługi związane z monitoringiem GPS pojazdów – zarówno osobowych, jak i dostawczych czy specjalnych. Systemy dostarczane przez agencje ochrony są w tym obszarze doskonałym zabezpieczeniem i pozwalają usprawnić działanie firmy na wielu polach.