Deficyt odpowiednich związków organicznych może wywołać niekorzystne dla zdrowia skutki. Niedobór witaminy D może zaszkodzić zdrowiu zwłaszcza małych dzieci. Dowiedz się, czym właściwie jest witamina D i jakich możemy spodziewać się skutków jej niedoboru.

 

Każde dziecko, by prawidłowo się rozwijało, potrzebuje witamin i minerałów. Są one szczególnie ważne w pierwszym roku ich życia, gdyż to właśnie w tym okresie podwojony zostaje ich wzrost, a waga może ulec nawet potrojeniu.

 

Witamina D, czyli witamina słońca

Witamina D nie bez powodu nazywana jest witaminą słońca, ponieważ produkowana jest w skórze z cholesterolu pod wpływem promieni słonecznych. Jej właściwości są niedocenione. Wpływa ona pozytywnie na gospodarkę wapniowo-fosforową, dzięki czemu wchłaniany jest wapń i fosfor.

W rezultacie, witamina D zapewnia prawidłowy rozwój i mineralizację kości oraz zębów. Do tego utrzymuje odpowiedni poziom wapnia we krwi, reguluje układ hormonalny, w tym pracę tarczycy, ułatwia syntezę cholesterolu, a także wzmacnia układ odpornościowy, mięśniowy, a nawet nerwowy. Ponadto witamina D łagodzi stany zapalne, a nawet wykorzystywana jest w leczeniu depresji!

 

Niedobór witaminy D – skutki u dzieci i niemowląt

Współcześnie nie tylko osoby dorosłe borykają się z niedoborem witaminy D. U dzieci i niemowląt niedostatek tego związku organicznego stanowi poważny problem, gdyż może zaszkodzić zdrowiu. Brak witaminy D wpływa negatywnie na rozwój młodego organizmu. Pojawia się u niego problem ze słuchem lub demineralizacja tkanki kostnej, która doprowadza do powstania krzywicy.

Choroba ta jest najczęstszą dolegliwością wieku dziecięcego, która spowodowana jest przez niedobór witaminy D. Skutki tej dolegliwości są zróżnicowane i uzależnione od wieku chorego. Najczęściej jednak krzywica występuje u niemowląt oraz dzieci do około trzeciego roku życia. Pierwsze lata rozwoju są przełomowe, gdyż jest to intensywny czas zmian. Noworodki nie posiadają w swoich organizmach zapasów witaminy D. Niedobór ten zostaje zniwelowany, dzięki mleku matki. Pomimo to, zdarza się, że dzieci cierpią z powodu braku tej witaminy.

 

Niedobór witaminy D u dzieci

Witamina D jest istotna w życiu niemowląt i dzieci by mogły one prawidłowo się rozwijać. Bez jej udziału organizm nie jest w stanie przyswoić odpowiedniej ilości wapnia. To z kolei może doprowadzić do powstania krzywicy. Pamiętaj jednak o tym, że niedobór, jak i nadmiar każdej witaminy może zaszkodzić zdrowiu. Najlepiej w tej sytuacji wybrać złoty środek. Na rynku mamy wiele dostępnych suplementów, które dostarczają potrzebną dla organizmu dawkę witaminy D. Nie zapominaj jednak o diecie bogatej w ten związek organiczny i o ekspozycji słonecznej. Słońce to naturalne źródło witaminy D.