Wśród zabawek dla maluszków najczęściej wybiera się te najpopularniejsze. Z jednej strony będą to pluszowe misie, z drugiej klocki Lego (w przypadku mniejszych dzieci Duplo). Do zestawu tego rodzaju „evergreenów” należy doliczyć również lalki Barbie dla dziewczynek, czy miniatury samochodów dla chłopców. Czy jednak wszystkie zabawki muszą być „zwyczajne”? Zdecydowanie nie!

 

Zabawki dla dzieci ciekawych świata

Wiele popularnych zabawek posiada swoje odmiany, które producenci przeprojektowali w taki sposób, aby pomagały dzieciom w uczeniu się. To nic innego, jak zabawki edukacyjne. Co ciekawe, posiadają one swoje wersje zarówno dla przedszkolaków, jak i dla młodszych dzieci – trzylatków, dwulatków, a nawet dla niemowląt.

Formy, jakie przyjmują zabawki edukacyjne są mocno zróżnicowane. Przykładowo dla najmłodszych tworzone są specjalne maty, z kolei w przypadku większych dzieciaków dostępne są nawet gry edukacyjne. Niektóre z nich pomagają w poznawaniu dźwięków i nazw, inne uczą czytania. Możliwości jest naprawdę wiele i bez względu na wiek maluszka zdecydowanie warto zainteresować się tego typu akcesoriami.

 

Rozwijaj wyobraźnię przestrzenną

Kompletując zabawki dla dzieci, warto pomyśleć również o klockach. Niby oczywiste, a jednak od jakiegoś czasu tego typu akcesoria dziecięce zaczynają powoli ustępować bardziej atrakcyjnym zabawkom interaktywnym. Oczywiście te ostatnie również są warte uwagi, niemniej nie powinny wykluczać klocków.

Dlaczego tak je chwalimy? Zabawa z ich pomocą pomaga dzieciom rozwijać wyobraźnię przestrzenną i umiejętność planowania. W końcu w trakcie układania klocków maluszek musi przewidzieć, czy budowla się nie przewróci.

Nie zapominajmy także o klockach konstrukcyjnych. Przez całe dekady były one najbardziej znanymi zabawkami dla dzieci, opierając się wszelkim zmianom w trendach. W końcu nawet w czasach, gdy dzieci bawią się tabletami, wiele z nich ma mnóstwo radości z wspominanych już we wstępie zestawów Lego.

 

Zabawki dla kreatywnych dzieci

Warto pomyśleć o tym, by zabawki dla dzieci pozwalały im w rozwijaniu twórczego myślenia. Służą temu różnego typu zestawy kreatywne. Kolorowanki, książeczki z rysunkami typu „połącz punkty”, czy wreszcie zwykła plastelina, z której maluchy mogą formować różne kształty. Możliwości jest naprawdę wiele i znacząco wpływają one na to, w jaki sposób dziecko uczy się postrzegać świat. Przede wszystkim jednak budzi w nim potencjał twórczy – a z tego można się tylko cieszyć.

 

Zabawki rozwojowe

Co ciekawe, niektóre zabawki pomagają w rozwijaniu umiejętności motorycznych dzieci. Doskonale to widać na przykładzie chodzików i jeździków, które pomagają maluchom przejść od etapu raczkowania do samodzielnego chodzenia. Jednocześnie wiele z nich jest projektowanych w taki sposób, żeby same w sobie stanowiły nie tylko „pomoc”, lecz również przedmiot, którym dziecko mogłoby się bawić i które już samymi swoimi kolorami przyciągałoby jego uwagę. To ważne, gdyż daje maleństwu dodatkowy bodziec zachęcający do korzystania z chodzika.

 

Odgrywanie ról

Z pomocą niektórych zabawek dzieci mogą odgrywać role dorosłych. To też coś wartego uwagi, gdyż pomaga w uczeniu najmłodszych i budowaniu u nich zainteresowania różnymi funkcjami społecznymi. To z kolei stanowi ważny czynnik socjalizacyjny.

Pomysł na tekst powstał w trakcie wizyty w sklepie Nodik, dostarczającym liczne zabawki dla dzieci (https://nodik.pl/zabawki-c-2.html).