Lodówka stanowi jedno z najważniejszych akcesoriów każdego domu. Powinna być praktyczna, funkcjonalna, a także pasować do wystroju wnętrza. Aby wybrać tę idealną, dobrze jest zapoznać się z ofertą kilku producentów i sprawdzić parametry konkretnych modeli.

 

Największą popularnością cieszą się obecnie lodówki Samsung, Amica i Bosch. Sprawdź, o czym warto pamiętać, wybierając nowoczesną lodówkę do swoich czterech ścian.

 

Energooszczędność i pojemność lodówki

Każda lodówka powinna posiadać podstawowe funkcje chłodzenia i zamrażania, ale także być energooszczędna i pojemna. Wybierając sprzęt kuchenny, warto porównać kilka modeli i wziąć pod uwagę funkcje, jakimi dysponuje.

Często lodówki mają powłokę antybakteryjną, która pomaga w utrzymaniu odpowiedniej higieny wewnątrz chłodziarko-zamrażarki. Warta uwagi jest, tak zwana, opcja wakacje. Możemy dzięki niej uniknąć powstania przykrego zapachu w lodówce podczas naszej nieobecności. Urządzenie pobiera wtedy mniejszą ilość energii i utrzymuje stałą temperaturę.

Niektóre lodówki Samsung, Bosch i Electrolux posiadają dodatkowe wyposażenie takie, jak pojemniki na jajka, masło, lód, ser i świeże warzywa. Zapewnia to wygodny sposób na przechowywanie poszczególnych produktów. Półki powinny być wykonane z hartowanego szkła lub tworzywa sztucznego, tak aby były odporne na pęknięcia i zarysowania.

Przydatna jest również funkcja „komora zero”, która polega na tym, że w jednej przegrodzie lodówki temperatura jest niższa niż w pozostałych. Możemy w niej przechowywać produkty o krótszej dacie przydatności takie, jak wędlina lub mięso.

Wnętrze lodówki powinno być odpowiednio duże. Wybierając pojemność nowoczesnego sprzętu, miejmy na uwadze liczbę domowników. Jeden model sprawdzi się lepiej w dwuosobowej rodzinie, a drugi w pięcioosobowej.

 

Funkcje i żywotność sprzętu

Warto zwrócić uwagę na to, czy możemy samodzielnie sterować temperaturą lodówki oraz zamrażarki. Każda lodówka zużywa inną ilość energii w ciągu roku, co może wpłynąć na nasz budżet. Powinniśmy dokładnie to sprawdzić, zanim zdecydujemy się na dany model.

Chłodziarko-zamrażarki nie powinny być zbyt głośne, zwłaszcza jeśli nasza kuchnia połączona jest z salonem. Lodówka powinna mieć też opcję automatycznego odmrażania, dzięki czemu na jej ścianach nie będzie osadzał się szron i nie będziemy musieli zbyt często jej rozmrażać.

 

Rozmiar i nowoczesny design

Lodówka powinna pasować do wystroju kuchni oraz całego domu. Chodzi nie tylko o jej design, lecz także wymiary, które muszą być dostosowane do wielkości kuchni. Jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią, dobrym rozwiązaniem może być lodówka do zabudowy, która zajmuje mniej miejsca, niż lodówka wolnostojąca. Zwróćmy także uwagę na uchwyt do otwierania drzwi, kolor, a także elementy ozdobne. Dobrze dobrana lodówka to nie tylko praktyczne urządzenie, ale też ozdoba każdej kuchni.

 

Cena lodówki i opinia o producencie

Ceny lodówek wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Pamiętajmy, aby wybrać tę, która odpowiada naszym indywidualnym potrzebom i preferencjom. Korzystajmy z usług sprawdzonych producentów.

Warto zapoznać się z opinią innych użytkowników, zanim zdecydujemy się na zakup sprzętu AGD. Internauci w mediach społecznościowych oraz na forach, dokładnie charakteryzują lodówki Samsung, Bosch, czy Amica oraz sprzęty innych producentów. Często opisują i komentują wady oraz zalety poszczególnych modeli, dzięki czemu możemy upewnić się w naszym wyborze.