Lampy stojące od lat towarzyszą wnętrzom polskich mieszkań. Dotyczy to zarówno lamp podłogowych, jak i stołowych. Jedyny wpływ na ten typ oświetlenia, wynikający ze zmieniających się trendów w branży oświetleniowej, zauważyć można w rodzaju zastosowanych materiałów, wzornictwie oraz stylistyce poszczególnych modeli. Ta niegasnąca popularność lamp stojących jest efektem ich funkcjonalności. Zastosowane we wnętrzu mogą stanowić praktyczny element wyposażenia, który trudno jest zastąpić jakimkolwiek innym oświetleniem.

 

Stylistyka współczesnych lamp stojących odbiega nieco od tej, z którą mieliśmy do czynienia kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu. Nie oznacza to jednak, że dziś nie uświadczymy już widoku klasycznych lamp z abażurem. Wręcz przeciwnie – takie wzornictwo nadal jest obecne. Jednak obok niego znajdziemy również wiele innych modeli, które wyróżniają się oryginalnym i nieoczywistym designem lub zaskakującym wykorzystaniem materiałów. Ogromne zróżnicowanie w asortymencie producentów oświetlenia to atut dla klientów. Bez większych przeszkód pozwala znaleźć model lampy wpisujący się w potrzeby konkretnej osoby i współgrający ze stylistyką mieszkania.

 

Lampy podłogowe a współczesne aranżacje

Wyjątkowość lamp podłogowych przejawia się tym, że mogą być stosowane zarówno jako oświetlenie ogólne w pomieszczeniu (co zdarza się zwłaszcza w niewielkich wnętrzach), jak i jako oświetlenie uzupełniające i dekoracyjne. Cenione są przede wszystkim tam, gdzie inwestor chce stworzyć kącik czytelnika. Wygodny fotel lub kanapa w połączeniu z lampą podłogową, którą cechuje ruchome źródło światła, będzie stanowić niezastąpiony duet.

Współcześnie dostępne są zarówno modele z pojedynczym, jak i kilkoma źródłami światła. Mogą mieć klasyczną budową lub wpisującą się w nowocześnie zaaranżowane wnętrza. Wśród tych drugich znajdziemy między innymi bardzo modną w ostatnich latach lampę ustawioną na trójnogu. Ten model charakteryzuje pojedyncze źródło światła oraz prosty klosz. Skromna stylistyka tego modelu doskonale koresponduje z minimalizmem nowoczesnych i skandynawskich wnętrz.

Z kolei lampy z kilkoma źródłami światła sprawdzą się wszędzie tam, gdzie inwestorowi zależy na regulowanym ustawieniu kąta padania światła. Większość z tych lamp stwarza bowiem taką możliwość, co pozwala na doświetlenie ciemniejszych miejsc pomieszczenia oraz podkreślenie światłem niektórych elementów aranżacji.

Wśród nowoczesnych lamp podłogowych doskonale sprawdzą się również modele ze źródłem światła umieszczonym na regulowanym wysięgniku. Ten typ lamp, podobnie jak modele na trójnogu, dobrze komponuje się z nowoczesnymi oraz minimalistycznymi aranżacjami wnętrz. Możemy go spotkać zarówno w pomieszczeniach utrzymanych w stylu skandynawskim, jak i klasycznym i industrialnym.

Zgoła odmiennie będą prezentować się lampy podłogowe w stylu glamour. Ustawione na stojaku lub trójnogu wyróżniają się zwykle bogato zdobionym kloszem. Wśród zastosowanych materiałów takich lamp najczęściej spotkamy się z kryształkami szkła i białym metalem.

 

Lampy stołowe w nowoczesnych wnętrzach

Lampy stołowe mogą być postrzegane jako mniejsza wersja lamp podłogowych. Ustawione na stoliku lub biurku będą pełnić podobną, ale nie identyczną funkcję. Przez inwestorów stosowane są bardzo często w celu uzyskania klimatycznego nastroju we wnętrzu. Idealnie sprawdzą się w jadalni, salonie, sypialni oraz pokoju dziecięcym. Ustawione na stoliku obok fotela mogą współtworzyć wygodne miejsce do czytania książek. Na stole w salonie wpływać na przyjemną atmosferę przy spożywaniu posiłków, a ustawione w sypialni przy łóżku pozwalać użytkownikom bezpiecznie poruszać się w środku nocy i pomagać wyciszyć się przed snem, gdy jesteśmy zmęczeni.

Równie często stawiane są też na komodach i szafkach, skąd emitują przytłumione, spokojne światło. W pokojach dziecięcych mogą być stosowane jako lampka-czujka, odganiając złe sny u dzieci. Zastosowań lamp stołowych jest bardzo wiele. Równie dużo jest ich modeli. Zróżnicowane pod względem designu mogą korespondować z różnymi stylami architektury wnętrz. Inwestorzy znajdą na rynku produkty kierowane do dzieci, przeznaczone do sypialni na stolik nocny oraz takie, które doskonale zaprezentują się w salonie. Ilość i różnorodność dostępnych lamp stołowych z pewnością zadowoli wielu inwestorów.

Lampy stojące, choć w swoich nowych odsłonach mogą odbiegać dziś od tych tradycyjnych z abażurem, nadal cieszą się popularnością wśród konsumentów.

Więcej informacji na ich temat można znaleźć na stronie https://lampy.it