Numizmatyka jest to specyficzne i oryginalne hobby. Można ją porównać spokojnie do kolekcjonowania znaczków pocztowych. Pasjonaci zarówno jednego jak i drugiego hobby, nie są zawsze rozumiani.

 

Numizmatyka jest to hobby, które może nam sprawić wiele radości. Zbieranie starych monet jest niezwykle ciekawym hobby, tym bardziej że z każdą monetą związana jest jakaś historia.

Czy numizmatyka zajmuje się tylko zbieraniem starych monet?

Nie tylko stare monety posiadają wartość kolekcjonerską. Wiele osób zbiera monety, które posiadają błędy mennicze a mimo to zostały dopuszczone do obiegu. Mogą to być monety polskie oraz zagraniczne. Te drugie są bardziej cenne, ponieważ wiedza na ich temat jest mniej powszechna.

 

Numizmatyka vs zbieranie znaczków

Numizmatyka obecnie swoim charakterem różni się od kolekcjonowania znaczków. Kolekcjonowanie znaczków obecnie jest hobby raczej przeznaczonym dla bardzo wytrawnych oraz zapalonych osób. Przede wszystkim znaczki pocztowe są obecnie zdecydowanie rzadziej wykorzystywane. Niemal całą pocztę, która kiedyś normalnie była wysyłana z wykorzystaniem znaczków pocztowych, przejęła poczta elektroniczna. Zbieranie znaczków zazwyczaj każdy zaczynał od odklejania ich z kopert. Powoduje to, że liczba młodych hobbystów jest bardzo niewielka. Zbieranie monet jest jak na razie mniej zagrożone wymarciem. Monety wykorzystujemy rzadziej, ale są one dalej powszechnym środkiem płatniczym, a jak wiadomo od czegoś trzeba zacząć.

 

Dlaczego kolekcjonujemy monety?

Przede wszystkim kolekcjonowanie monet jest dość łatwe. Większości osób, które chciałyby się zająć tym hobby, wydaje się że kolekcjonować można tylko i wyłącznie zabytkowe oraz stare monety. Wcale tak nie jest. Wbrew pozorom można kolekcjonować współczesne monety, które są ciekawe z punktu widzenia numizmatyka jak i wartościowe pod względem materialnym. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że na przykład współczesne monety, które są wybijane w mennicach są wybijane w różnym nakładzie. Każda moneta na rewersie ma wybitą datę, kiedy została wydana. Wystarczy sprawdzić sobie, kiedy wydana została nasza moneta, którą mamy w portfelu, aby sprawdzić ile takich monet pojawiło się w obiegu. Jeżeli mamy monety z roczników, w których były one wydawane w ilości najmniejszej, to można spokojnie założyć że są to monety o potencjale kolekcjonerskim. Dodatkowo wiele monet posiada różnego rodzaju błędy mennicze. Są to perełki dla numizmatyków. Wielu z nich posiada monety współczesne, tego samego nominału, ale z różnych roczników i z różnymi defektami menniczymi.

 

Gdzie szukać unikatowych i wartościowych monet?

Unikatowe monety są przez numizmatyków bardzo poszukiwane. Samodzielne szukanie tych monet bywa bardzo żmudne. Warto wykorzystać tendencję, która się ostatnio pojawiła. Coraz więcej osób wiedząc o tym, że niektóre okazy monet są więcej warte niż w rzeczywistości by się mogło wydawać, przeszukuje swoje portfele, a wyszukane okazy umieszczają na aukcjach internetowych. Aukcje monet polskich są bardzo dobrym źródłem do pozyskiwania unikatowych monet, jakie są potrzebne nam do tego, aby nasza kolekcja była jak najbardziej kompletna oraz napawała nas jak największą dumą. Dzięki większej ilości takich egzemplarzy, kosztują one również nieco mniej.