Każde z domowych pomieszczeń wymaga innych rozwiązań oświetleniowych. Choć we wszystkich możemy zastosować kinkiety, lampy wiszące czy też lampy stojące, w praktyce jednak przyjdzie nam wybierać zupełnie inne konstrukcje. To ważne, bo liczy się nie tylko wizualny efekt końcowy, ale przede wszystkim komfort korzystania z danej przestrzeni.

 

Światło sztuczne obowiązkowo!

Nie da się urządzić domowych wnętrz bez zastosowania światła sztucznego. Noc przeznaczamy na spoczynek i sen, ale przecież funkcjonujemy nawet do późnych godzin wieczornych, gdy słońce już dawno zaszło i przestało wpadać przez okna do naszych wnętrz. Brak światła jest szczególnie odczuwamy w zimowej porze roku, gdy wstajemy i za oknami jest jeszcze ciemno, a wracając z pracy już zmagamy się z szarówką.

Komfortowo urządzone wnętrz musi być zatem doskonale oświetlone. Typ lamp oraz sposób ich rozmieszczenia, zależne będą od funkcji pomieszczeń, ich wielkości czy wysokości. W pokojach dziennych i kącikach biurowych potrzebujemy najwięcej światła. Jasnego, rozproszonego, pozwalającego skupić się na wykonywanych zadaniach. W łazienkach i kuchniach niezbędne staje się zastosowanie skupionej wiązki światła, która zagwarantuje wygodę użytkowania tak specyficznych miejsc. W sypialni na pierwszym miejscu stawiamy z kolei przytulną atmosferę, sprzyjającą wyciszaniu się. Światło musi zatem być subtelne i kojące.

 

Typy lamp do wnętrz domowych

Do wyboru mamy kinkiety, lampy wiszące, lampy podłogowe oraz lampy stołowe. Które wybrać? Wszystko co możemy powiesić na ścianie sprawdzać się będzie w pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni. Lampy podłogowe i obszerne lampy wiszące można z powodzeniem stosować w wysokich pokojach czy przestronnych salonach. Lampy stołowe, jak i lampki biurkowe to sposób na doświetlenie wybranych fragmentów przestrzeni.

 

Nie zapominamy o atmosferze wnętrza

Poza walorami praktycznymi liczy się atmosfera wnętrza. Na tę wpływać będą nie tylko konstrukcje wybranych lamp, ale i źródło światła. Na rynku znajdujemy całą gamę żarówek o odmiennych kształtach, barwie i mocy. Tradycyjne, energooszczędne i nowoczesne ledy. W połączeniu ze ściemniaczami jesteśmy w stanie regulować natężenie światła, co okazuje się być doskonałym rozwiązaniem.

Na atmosferę kolejno będzie mieć wpływ sposób kierowania światła. To samo tyczy się efektów wizualnych, bo z powodzeniem można podkreślić dekoracyjną ścianę, konkretne ozdoby czy stylizowane meble, jak i z drugiej strony, ukryć mankamenty domowych wnętrz.

Oświetlenie musimy zatem dobierać do naszych domostw, uwzględniając sporo czynników. Na koniec pamiętajmy także o tym, że oferowane lampy potrafią diametralnie różnić się swoją prezencją w sklepie, gdzie zostają w odpowiedni sposób wyeksponowane, a pośród domowych przestrzeni.

Więcej o świetlnych efektach domowych i dylematach z nimi związanych, znajdziemy pod adresem http://gotivoli.pl