Coraz więcej z nas korzysta z nowoczesnego oświetlenia ledowego, które cechuje się obniżonym poziomem poboru energii oraz wydłużoną żywotnością. Gdy chcemy kupić żarówki LED, w takim przypadku mamy do dyspozycji różne ich rodzaje. Przy zakupach warto zwrócić nie tylko uwagę na gwint żarówki, ale też i na to, jaką ma ona barwę światła. Jaka będzie najlepsza?

 

Właściwie dobrana barwa światła ma bardzo duże znaczenie dla tego, jak wyglądają przestrzenie, ale również oddziałuje ona na to, jak się czujemy. Ma duże znaczenie szczególnie wtedy, gdy nastaje jesień i zima i wobec tego dużo czasu spędzamy przy sztucznym oświetleniu.

Zasadniczo jeszcze kilka lat temu nie mieliśmy problemu z doborem żarówek pod kątem ich temperatury barwowej, ponieważ standardowe żarówki żarowe emitowały światło ciepłe, z kolei świetlówki oraz halogeny światło zimne. Teraz jednak, gdy do dyspozycji mamy też żarówki LED, mamy możliwość doboru barwy światła.

 

Czym jest temperatura barwowa?

Temperatura barwowa, w skrócie TC, mierzona jest w Kelwinach i określa ona poziom ciepła lub zimna światła, czyli to, co odczuwamy jako jego barwę. Przyjmuje się, że światło ciepłe ma temperaturę barwową mniejszą niż 3300 K, a zimne wyższą niż 5300 K. Często można spotkać się też jeszcze z trzecią, neutralną barwę światła, która znajduje się w przedziale 3300 K a 5300 K.

Dla ułatwienia doboru właściwych żarówek czy lamp, ponieważ w diody LED wyposażane są też całe lampy, na przykład lampy Philips, producenci wykorzystują też określenia zimna, neutralna oraz ciepła, które odpowiadają wspomnianym wartościom temperatury barwowej.

 

Jaka barwa światła będzie najlepsza?

Przede wszystkim powinna być ona dopasowana do miejsca, w którym pragnie się oświetlić przestrzeń. Zasadniczo światło ciepłe jest polecane tam, gdzie chodzi o uzyskanie efektu intymności i relaksu, na przykład w sypialni czy salonie, natomiast zimna sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych i miejscach, w których pracujemy, na przykład przy biurku, w gabinecie czy w kuchni. Gdy nie wiadomo, jakie żarówki wybrać, najlepiej postawić na te w barwie neutralnej.