Konta młodzieżowe przeznaczone są dla osób w przedziale wiekowym 13-18 lat. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą uczyć się zarządzania finansami we współpracy z bankiem, ale nie mogą jeszcze otworzyć standardowego rachunku w banku.

 

Konto dla młodych – ogólna charakterystyka

Konto dla młodych niczym nie różni się od tradycyjnego rachunku. Można na nim lokować środki pieniężne, wykonywać przelewy, wypłacać gotówkę z bankomatów, a dedykowaną do konta kartą płatniczą można realizować transakcje w sklepach.

Główna różnica polega na tym, że rodzic bądź opiekun prawny osoby małoletniej sprawuje nad takim rachunkiem nadzór i musi wyrazić zgodę, by umowa pomiędzy osobą młodą a bankiem w ogóle mogła zostać podpisana.

 

Wysokość opłat

Młodzi najczęściej nie dysponują dużymi kwotami. Na rachunkach znajdują się więc środki, jakie otrzymują od rodziców w ramach kieszonkowego bądź ich tzw. zaskórniaki. Szkoda, by część tych pieniędzy musiała zostać przeznaczona na opłaty związane z założeniem czy prowadzeniem takiego konta.

Konto dla młodych powinno być darmowe. Darmowe powinno być jego założenie i comiesięczne prowadzenie. Bezpłatne powinny być przelewy internetowe oraz wypłaty gotówki z bankomatów. Karta płatnicza do rachunku również powinna być wydana za darmo. Należy zawsze patrzeć na ewentualne prowizje, jakie bank może pobierać za jej obsługę.

 

Bankowość mobilna

Konto bankowe, z którego ma korzystać osoba młoda, musi być obsługiwane mobilnie. Oznacza to, że dostęp do rachunku ma odbywać się nie tylko w tradycyjnych oddziałach banku, ale też przy wykorzystaniu smartfona czy tableta. Dzięki temu zarządzanie finansami może odbywać się w dowolnym miejscu, o dowolnej porze dnia i nocy.

Okazuje się również, że nowoczesna bankowość spotyka się z największym zainteresowaniem właśnie wśród najmłodszych klientów. Cieszy ten fakt, bo innowacyjne technologie na stałe funkcjonują już w sferze finansów i wydaje się, że będą się tylko rozwijać.

 

Dodatkowe korzyści

Młodzi klienci banku są coraz bardziej roszczeniowi. Znają dostępne możliwości i chcą z nich korzystać. Konto dla młodych nie może być już tylko rachunkiem do lokowania na nim środków pieniężnych. Od teraz ma być platformą do kontaktu z bankiem bez konieczności wychodzenia z domu, narzędziem do nabywania innych produktów tej instytucji czy generowania oszczędności.

Konto dla młodych powinno być korzystnie oprocentowane. W obliczu ogromnej konkurencji banki oferują też szereg bonusów – tablet za założenie konta, premia za polecenie rachunku znajomym czy karty rabatowe w licznych sklepach to tylko niektóre z nich.

 

Przejrzysta i zrozumiała oferta

Pamiętajmy, że chociaż konto dla młodych może być założone tylko za zgodą rodzica, to dla wszystkich warunki jego prowadzenia powinny być zrozumiałe. To osoba niepełnoletnia będzie nim głównie zarządzać, musi więc wiedzieć, jakie ograniczenia stawia bank i jakie korzyści może czerpać po spełnieniu określonych warunków. Dzięki temu korzystanie z konta bankowego będzie optymalne.