Piknik to uwielbiany przez wszystkich sposób na spędzenie wolnego czasu. Pyszne jedzenie, doborowe towarzystwo i piękno natury sprawiają, że same przygotowania do takiego wypadu to prawdziwa przyjemność. Jak dobrze zorganizować udany piknik za miastem?

 

Jedzenie i zastawa

Podstawą udanego pikniku jest dobre jedzenie. Doskonale sprawdzą się zarówno zwykłe kanapki, jak i ciepłe posiłki z grilla. Najlepiej uzależnić wybór jedzenia od towarzystwa oraz okazji. Warto postawić na przekąski łatwe do zapakowania i szybkiego podania. Na pikniku optymalnie sprawdzają się posiłki, które można bez problemu zjeść na kocu rozłożonym na trawie. Bardzo dobrym pomysłem są np. koreczki i szaszłyki. Wystarczy nadziać kilka przysmaków na wykałaczki i patyczki, a następnie schować do pojemnika.

Na pikniku nie może zabraknąć także słodyczy. Warto zabrać ze sobą domowe ciasteczka oraz inne wypieki, a także suszone owoce lub cukierki. Na pikniku przyda się także podstawowa zastawa. Nie warto zabierać porcelanowej, która jest ciężka i może łatwo się potłuc. Lepiej kupić jednorazowe talerzyki papierowe, a także plastikowe kubeczki i sztućce. Taka zastawa może mieć bardzo ciekawą kolorystykę i zróżnicowane wzornictwo.

 

Wygoda i higiena

Na pikniku niezbędny jest koc lub duży ręcznik, na którym wszyscy będą mogli swobodnie usiąść. Przebywanie na gołej trawie także jest przyjemne. W ten sposób można jednak łatwo się pobrudzić, pozostawiając na ubraniach trudne do usunięcia ślady. Jedzenie na piknik warto trzymać w lodówce turystycznej, aby w cieplejszy dzień nie uległo szybkiemu zepsuciu. Można tez zabrać zwykły kosz piknikowy, np. wiklinowy. Należy jednak pamiętać, aby nie zostawiać jedzenia na słońcu i unikać trzymania go w bagażniku.

Na pikniku warto też zadbać o podstawową higienę. Jedzenie posiłków mogą ułatwić papierowe chusteczki. Worki na śmieci przydadzą się natomiast po zakończonym pikniku. Aby zadbać o higienę dłoni, warto przetrzeć je przed posiłkiem wilgotnymi chusteczkami lub żelem antybakteryjnym. Na pikniku przyda się krem z filtrem ochronnym, który zabezpiecza przed oparzeniami słonecznymi.

Warto też zabrać środek odstraszający komary oraz inne owady. Insektów pełno jest zwłaszcza w lesie oraz nad wodą.

 

Rozrywka na pikniku

Piknik sam w sobie może być wspaniałą i odprężającą rozrywką dla całej rodziny. Aby dobrze zaplanować to wydarzenie, warto zadbać o odpowiednie rozrywki. Należy jednak pamiętać, że sprzęt i akcesoria zabierają sporo miejsca w bagażniku. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wynajem średnioterminowy aut. Jeżeli rodzinny samochód nie jest zbyt pojemny, wystarczy wypożyczyć na wypad inny pojazd. W ten sposób w bagażniku spokojnie zmieści się wiele dodatkowych rzeczy, z których korzystać może cała rodzina.

Piknik to idealna okazja do gier i zabaw. Warto więc zabrać ze sobą różne przydatne rekwizyty, np. rakiety tenisowe, paletki czy lotki. Nie można też zapomnieć o gumowej piłce. Szczególnie dobrze sprawdzi się nadmuchiwana, którą uwielbiają bawić się dzieci.