PIT-36L do niedawna był jednym z chętniej przez przedsiębiorców wybieranym modelem rozliczeń z fiskusem. Czy tak jest nadal po wprowadzeniu wszystkich zmian z Nowego Ładu?
Kto składa PIT-36L?
PIT-36L 2022 to deklaracja podatkowa dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą, natomiast do 20 lutego 2022 roku (lub później, jeśli działalność założyli w tym roku) złożyli deklarację o chęci rozliczania się z US na podstawie podatku liniowego 19% zamiast tradycyjnej skali podatkowej 12% i 32% (od 1 lipca 2022 roku). Podatek liniowy zakłada, że przedsiębiorca do US odprowadza 19% swojego dochodu niezależnie od jego wysokości. Nie ma tutaj więc zastosowania tzw. II próg. Z tego też względu podatek liniowy jest chętnie wybierany przede wszystkim przez osoby, które zarabiają rocznie na własnej działalności ponad 120 000 zł. Deklaracją PIT-36L można jednak złożyć jedynie, gdy w odpowiednim terminie przygotowało się odpowiednią deklarację, w trakcie roku nie można po prostu przejść na podatek liniowy.
Składka zdrowotna a PIT-36L
Rok 2022 przyniósł bardzo wiele zmian w świecie podatkowym. Przede wszystkim w ramach Nowego Ładu zmienił się sposób naliczania składki zdrowotnej. Pierwszą istotną zmianą było ustalenie wysokości stawki zdrowotnej na podstawie osiąganego przychodu/dochodu. Do 2022 roku kwota składki była stała. W przypadku osób rozliczających się przez PIT-36L ciąży na nich obowiązek odprowadzania 4,9% swojego dochodu jako składki zdrowotnej. Dla osób zarabiających więcej oznaczało to znaczne zwiększenie zobowiązań wynikających ze składki zdrowotnej. To jednak nie wszystko. Zablokowano w dużej mierze możliwość odliczania tej składki zdrowotnej od podatku. Dzisiaj liniowcy mogą swoje podatki zmniejszyć o wartość uiszczonych składek zdrowotnych jedynie poprzez odliczenie od podatku kwoty nie większej niż 8700 zł. Mogą także ująć tę kwotę w kosztach uzyskania przychodu. Więcej przeczytasz na: https://www.iwop.pl/serwis-podatkowy/pit-36l/
Czy to się dalej opłaca?
Druk PIT-36L był jednym z chętniej wybieranych przez sprawnie radzących sobie przedsiębiorców osiągających dochody na poziomie 120-200 000 złotych rocznie, a także i tych, których dochód wynosił znacznie więcej i był uzyskiwany z działalności gospodarczej. Zmiany w systemie podatkowym sprawiły, że nie dla wszystkich dalej jest to aż tak opłacalne rozwiązanie. Przede wszystkim dla tych przedsiębiorców, którzy zarabiają niewiele więcej powyżej II progu podatkowego, w aktualnej sytuacji opodatkowanie liniowe może okazać się mniej korzystne niż standardowa skala podatkowa, szczególnie w kontekście obniżenia podstawowej kwoty podatku z 17% na 12%. Nic więc dziwnego, że część podatników czuje się oszukana. Z myślą o nich ustawodawca stworzył wyjście z tej sytuacji.
Możliwość zmiany opodatkowania i rezygnacji z PIT-36L?
Zmiany w systemie podatkowym były tak duże, przeprowadzane także już w trwania roku podatkowego, że przedsiębiorcy w wielu przypadkach nie mieli właściwie możliwości realnej oceny, które rozwiązanie podatkowe im się bardziej opłaca. Od początku 2022 roku obowiązują dodatkowe terminy na zmianę formy opodatkowania, Co do zasady, podatnik ma prawo przejść na inny model rozliczenia z fiskusem do 20. dnia każdego miesiąca. Zmieniający się system podatkowy w trakcie roku skłonił jednak ustawodawcę do otwarcia liniowcom możliwości modyfikacji wybranej przez nich formy opodatkowania w dwóch dodatkowych terminach:
- ex post, czyli już po zamknięciu roku podatkowego 2022; jeśli przedsiębiorca nie chce rozliczać się przez PIT-36L ma możliwość zmiany opodatkowania przy okazji rocznego zeznania podatkowego, czyli do 2 maja 2023 roku.
- do 22 sierpnia 2022 roku, tutaj zmiana dotyczyć miałaby rezygnacji z opodatkowania PIT-36L za przychody osiągnięte w okresie od 1 lipca 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku (czyli m.in. po zmianie skali podatkowej).