Nowa generacja konsol zbliża się coraz bardziej i wkrótce pojawi na rynku. Którą z nich lepiej wybrać – Play Station 5 czy Xbox series X?

 

Xbox series X – parametry

Najnowsza konsola od Microsoftu pojawi się na rynku 26 listopada 2020, w amerykańskie Święto Dziękczynienia. Jej nazwa jest nawiązaniem do obecnej generacji konsol. Dzięki nowym podzespołom różnica pomiędzy Xbox One a Xbox series X będzie ogromna, bo aż czterokrotna, na korzyść nadchodzącego modelu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu procesora oraz modułu graficznego od AMD, a cała konstrukcja czyni najnowszego Xboxa najpotężniejszą konsolą na rynku.

Dokładna specyfikacja prezentuje się następująco:

 • moc obliczeniowa: 12 Teraflopów, czyli dwa razy więcej niż Xbox One X;
 • procesor: ośmiordzeniowy AMD Zen 2, układ obsługuje 16 wątków z częstotliwością taktowania na poziomie 3,8 GHz;
 • pamięć RAM: 16 GB, GDDR6;
 • karta graficzna: AMD RDNA2, będąca wariacją Radeona Navi. Posiada 52 jednostki obliczeniowe taktujące 1,825 GHz;
 • napęd optyczny: 4K UHD Blu-ray;
 • przepustowość pamięci: dla parametru 560 GB/s wyniesie 10GB, w przypadku 336 GB/S – 6 GB.

Najnowszy Xbox series X nie będzie najlżejszy, ponieważ jego waga będzie oscylować w granicy 4,5 kilograma. Będziemy za to w stanie rozbudować konsolę o dodatkową kartę pamięci pojemności 1 TB, a także o zewnętrzny dysk HDD. Konsola posiada również wsparcie dla technologii ray-tracing oraz umożliwi osiągnięcie 60-120 klatek przy rozdzielczości na poziomie 4K. Więcej o najnowszym Xboxie dowiesz się na stronie https://www.oleole.pl/cms/gk-xbox-series-x.bhtml.

 

PlayStation 5  – parametry

W przypadku konsoli od Sony nie znamy jeszcze dokładnej daty premiery. Szacuje się, że PS5 pojawi się na rynku albo równolegle z Xbox series X, albo w pierwszych miesiącach 2021 roku. Chociaż nie będzie to jednostka o równie imponujących parametrach, również mimo wszystko może pochwalić się ogromnym skokiem technologicznym w porównaniu do poprzednich generacji. Pod obudową znajdziemy następujące podzespoły:

 • moc obliczeniowa: 12,28 teraflopów. Jest to ogromny skok w porównaniu do skromnego 1,84 TF dla PS4 i 4,12 TF dla PS4 Pro;
 • procesor: ośmiordzeniowy AMD Zen 2, układ obsługuje 16 wątków z częstotliwością taktowania na (zmiennym) poziomie 3,5 GHz;
 • pamięć RAM: 16 GB, GDDR6/256-bit;
 • karta graficzna: AMD RDNA2, będąca wariacją Radeona Navi, o 36 jednostkach obliczeniowych taktujących na 2,23 GHz (również częstotliwość zmienna);
 • napęd optyczny: 4K UHD Blu-ray;
 • przepustowość pamięci: 448 GB/s.

Pewną przewagą nad Xboxem może być fakt, że konsola od Sony ma być przystosowana do obsługi obrazu nie tylko w 4K, ale także i w 8K. Dodatkowo otrzymamy także nową technologię w ramach padów, gdzie obecny Dual Shock 4 zostanie zastąpiony przez DualSense. PlayStation 5 da również większą swobodę przy instalacji gier – gracz będzie mógł wybrać, czy chce mieć tylko tryb multiplayer, czy dla jednego gracza lub zainstalować wszystkie pliki. Więcej o konsoli przeczytasz pod adresem: https://www.oleole.pl/cms/gk-playstation-5.bhtml.

 

Którą konsolę warto wybrać?

Obydwie konsole zapowiadają się bardzo dobrze i niewątpliwie będą znacznym postępem technologicznym względem swoich poprzedników. Ciężko jednak jest jednoznacznie zawyrokować, który sprzęt jest dla nas lepszy – każdy gracz ma inne preferencje, a także inny gust w doborze tytułów i tytułów ekskluzywnych dla konkretnej jednostki. Niezależnie od tego, co wybierzemy, możemy jednak liczyć na ogrom rozrywki i naprawdę świetne osiągi zarówno w kwestiach graficznych, jak i ilości wyświetlanych klatek.