Pogryzione brodawki po karmieniu piersią potrafią negatywnie wpłynąć na wspomnienia z okresu macierzyństwa. A przecież karmienie piersią to wspaniałe doświadczenie, które wiele mam wspomina z nostalgią. To moment, kiedy i mama może dłuższą chwilę odpocząć i złapać oddech. Chyba, że jej maleństwo zaczęło ząbkować, a sutek mamy traktuje jak gryzak, na którym testuje moc swoich nowych, ostrych ząbków. Wtedy ta piękna chwila zamienia się w mały koszmar, którego w skład niejednokrotnie wchodzą krew, pot i łzy. Dlaczego dzieci czasami gryzą? Jak tego uniknąć?

 

Jak dowiedzieć się można z bloga Mamatu, pogryzione brodawki podczas karmienia piersią mogą sprawiać wiele trudności. Dlatego warto wiedzieć, z czego wynika ten problem, by móc w odpowiedni sposób oduczyć malucha gryzienia w trakcie karmienia piersią. Przedstawiamy najczęstsze przyczyny zaciskania przez dzieci swoich ząbków lub dziąseł na brodawkach mamy.

 

Ząbkowanie

Rosnącym ząbkom często towarzyszy dziecku ból. Czasami maluch chce się po pozbyć podczas karmienia piersią i zaciska dziąsłami brodawkę. Dziecko tylko próbuje sobie ulżyć i pozbyć się męczącej dolegliwości – nie wie, że gryząc sutek może sprawić mamie dyskomfort. Dlatego jeżeli wiemy, że maluch ząbkuje i zdarzy mu się mocniej zacisnąć buzię na brodawce, można na chwilę odsunąć dziecko od piersi i w zamian podać mu specjalny gryzak. W ten sposób zapewnimy maluszkowi ukojenie w bólu związanym z wyrastaniem zęba. Po chwili warto spróbować znów przystawić dziecko do karmienia, by mogło odpowiednio się najeść.

 

Zatkany nosek dziecka

Przekrwiona błona śluzowa w trakcie infekcji czy spowodowana alergią oznacza zatkanie noska katarem. Niekiedy przekrwienie następuje też na skutek dużej ilości fruwającego w powietrzu kurzu lub silnego ogrzewania. Zatkany nos maluszka może przekładać się na gryzienie brodawki mamy podczas karmienia piersią. Dlaczego? Otóż, dziecko, które pije mleko, oddycha nosem. Gdy maluch ma katar, próbuje podczas karmienia złapać oddech jednocześnie nie wypuszczając sutka z buzi. W efekcie zaciska ząbki lub dziąsła na brodawce. Wystarczy wtedy wyczyścić dziecku nosek i ponownie przyłożyć je do piersi.

 

Nadmierne wypływanie mleka

Może zdarzyć się tak, że mleko będzie wypływało z piersi szybciej niż dziecko będzie w stanie pić. W takim przypadku maluch stara się sam zahamować falę pokarmu i zagryza brodawkę. Aby tego uniknąć można przed przystawieniem dziecka do piersi odciągnąć trochę pokarmu laktatorem, by zmniejszyć ciśnienie w przewodach mlecznych. Gdy sytuacja się unormuje, dziecko znów zacznie spokojnie ssać.

 

Nuda i eksperymentowanie

Może się okazać, że dziecko gryzie sutki podczas karmienia piersią z nudów. Najedzony maluch niekiedy próbuje eksperymentować i dla zabawy przygryza brodawkę. Czasami jest to sposób malucha za zwrócenie na siebie uwagi mamy. Zwykle gryzienie sutka z nudów ma miejsce w przypadku starszych dzieci, które mają już wprowadzone stałe pokarmy. Jest to często znak, że pora zakończyć karmienie piersią. Wiele mam odwleka tę decyzję mając na celu dobro dziecka. W pewnym wieku jednak można bez wyrzutów sumienia odstawić dziecko od piersi.

Jeżeli żaden z wymienionych wyżej powodów nie wydaje Ci się adekwatny i nie pomaga również testowanie coraz to nowszych pozycji do karmienia piersią – skonsultuj się z lekarzem. Podgryzanie brodawek podczas karmienia nie powinno się przedłużać ani być częścią każdorazowego podawania dziecku mleka. Dlatego jeżeli tak się dzieje, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.