Decyzję, że polskim kandydatem do Oscara będzie „Pokot” została ogłoszona w sobotę, podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto.

 

– Cieszę się, że nasz film został uznany za godny, by reprezentować polską kinematografię w oscarowym wyścigu –  skomentowała decyzję Komisji Oscarowej Agnieszka Holland.

Scenariusz „Pokotu” powstał na podstawie powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Pisarka jest również jego współautorką. Główną bohaterką opowieści jest mieszkająca w Sudetach, emerytowana inżynierka Janina Duszejko. Wegetarianka i astrolożka. Pewnej śnieżnej, zimowej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze. Jedyne ślady, które znajdują się wokół jego domu, to ślady saren. Duszejko, widząc niemoc policji, rozpoczyna własne, niekonwencjonalne śledztwo.

Światowa premiera filmu odbyła się podczas tegorocznego, 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, gdzie został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem – Nagrodą Alfreda Bauera za wytyczanie nowych perspektyw w sztuce (w 2009 roku laureatem tej samej nagrody był Andrzej Wajda).

„Pokot” ma szansę na zdobycie nominacji do Europejskich Nagród Filmowych 2017. Znalazł się w gronie 51 tytułów, które będą się ubiegać o nagrody. Film Agnieszki Holland otrzymał rekomendację FIPRESCI.

  • Reżyseria: Agnieszka Holland
  • Scenariusz: Olga Tokarczuk, Agnieszka Holland
  • Obsada: Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Patricia Volny, Miroslav Krobot, Borys Szyc, Tomasz Kot, Andrzej Grabowski, Katarzyna Herman, Marcin Bosak, Andrzej Konopka, Sebastian Pawlak, Katarzyna Skarżanka.


Źródło: Next Film