Na rynku istnieje kilka rodzajów pomp ciepła, jednak najczęściej używane to zdecydowanie gruntowe oraz powietrzne pompy. Co warto o nich wiedzieć, aby ostatecznie zdecydować się na którąś z nich? Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do czytania!

 

Gruntowe pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła działają w układzie sprężarkowym, który składa się z takich elementów, jak sprężarka, zawór rozprężny i wymienniki ciepła. Wraz z rurami tworzy zamknięty obieg chłodniczy wypełniony płynem. Z czasem, wskutek działającego ciepła, zaczyna zamieniać się w parę, która następnie spręża się do wysokiego ciśnienia. Gaz zostaje przetransportowany do skraplacza, w którym pod wysokim ciśnieniem i temperaturą +75°C sprawnie oddaje ciepło do ogrzewanej powierzchni. Gruntową pompę ciepła najlepiej jest zainstalować w kotłowni, jednak nie ma większych przeciwskazań do wyboru innego miejsca – nie musi być wcale duże. Ponadto gruntowe pompy ciepła oszczędzają energię za sprawą stałej temperatury w ziemi i dzięki temu „ustawiają” też odpowiednią temperaturę w chłodzonym pokoju.

 

Powietrzne pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła to systemy grzewcze, które wykorzystują powietrzne jako źródło energii. To bardzo ekologiczne rozwiązane – taka pompa zmniejsza wydzielanie szkodliwego dla środowiska dwutlenku węgla. Jej działanie jest bardzo proste: pobiera ciepło z zewnątrz (z powietrza) i przekształca je na ciepło, które można wykorzystać do ogrzewania domu, np. za pomocą ogrzewania podłogowego czy w kaloryferach. Jednak warto w trakcie zimy sparować ją z innym systemem grzewczym, ponieważ w przypadku niskich temperatur powietrzna pompa ciepła nie działa tak mocno, a koszty za ogrzewanie są wyższe. Powietrzne pompy ciepła mogą też bezproblemowo służyć do ogrzewania wody. Powietrzne pompy ciepła są tańsze niż standardowe ogrzewanie elektryczne, są łatwe w konserwacji i montażu, a ponadto można uzyskać dofinansowanie na ich zakup.

Pompy ciepła: gruntowe i powietrzne. Która z nich okaże się lepsza dla Ciebie? Mamy nadzieję, że choć trochę rozwialiśmy Twoje wątpliwości. Powodzenia w zakupach!