Czy program Mieszkanie Dla Młodych rzeczywiście jest szansą na własne cztery kąty w stosunkowo młodym wieku? Czy to jednak tylko sztuczka polityki socjalnej? Warto przeczytać i dowiedzieć się więcej!

 

Rzadko który młody człowiek w Polsce jest w stanie zgromadzić tyle pieniędzy, by kupić mieszkanie za gotówkę. Najczęściej jest to ogromny wysiłek finansowy, który wymaga zaciągnięcia kredytu i wieloletnich wyrzeczeń. Dla wielu osób program Mieszkanie dla Młodych może być szansą, aby trochę w nim ulżyć. Na czym on polega i jakie warunki trzeba spełnić, żeby uzyskać dofinansowanie? Na jakie kwoty możemy liczyć i czy to się opłaca?

 

Na czym polega pomoc w ramach programu MdM?

Wsparcie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych polega na dofinansowaniu wkładu własnego przy braniu kredytu. Ponadto osoby, które posiadają trójkę dzieci lub więcej mogą liczyć na pomoc we wcześniejszej spłacie kapitału kredytu. Na pomoc mogą także liczyć osoby, które decydują się zbudować własny dom – im przysługuje częściowy zwrot VAT na materiały budowlane.

 

Jakie warunki trzeba spełnić?

Aby móc skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych trzeba być w wieku do 35 lat, co ważne, w przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego małżonka. Ten warunek nie dotyczy rodzin z trójką dzieci.

Zawsze jednak z udziału w programie wyklucza posiadanie już wcześniej mieszkania na własność – nawet gdy miało to miejsce w przeszłości i już pozbyliśmy się mieszkania. Kredyt zaciągnięty musi być przynajmniej na 15 lat i 50% wartości mieszkania. W każdej lokalizacji określone są precyzyjnie górne wartości ceny mieszkania, do których przysługuje dofinansowanie.

 

Jakie kwoty dofinansowania możemy otrzymać?

Kwoty dofinansowania jakie można uzyskać w programie Mieszkanie dla Młodych są znaczące. Osoby samotne i małżeństwa bez dzieci mogą liczyć na 10%, pary wychowujące jedno dziecko – 15%, dwoje dzieci – 20%, troje dzieci i więcej – 30%. Dodatkowo, osoby którym w przeciągu pierwszych pięciu lat spłacania kredytu urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, mogą liczyć na 5% spłaty kapitału kredytu.

 

W jaki sposób możemy się starać o dofinansowanie?

O dofinansowanie z programu Mieszkanie dla Młodych możemy ubiegać się w banku, w którym bierzemy kredyt hipoteczny. Do wniosku należy dołączyć pisemne oświadczenie o spełnieniu warunków niezbędnych do wzięcia udziału w programie. W przypadku, gdy wynajmujemy mieszkanie konieczne będzie również pisemne zobowiązanie do rozwiązania umowy najmu i opróżnienia wynajmowanego lokalu w przeciągu sześciu miesięcy od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu prawa własności.

 

Czy to się opłaca?

W początkowych latach funkcjonowania programu Mieszkanie dla Młodych dla wielu młodych osób udział w nich był niemożliwy, ponieważ dopłaty obejmowały jedynie stosunkowo drogie mieszkania z rynku pierwotnego. Dzisiaj, kiedy możemy się starać o dopłatę również na mieszkania z rynku wtórnego, które są na ogół o wiele tańsze, dopłata do wkładu własnego może być bardzo pomocna dla wielu mniej zamożnych osób, które nie zgromadziły jeszcze dużych środków. Jest to szczególnie ważne, gdyż od czasu kryzysu finansowego banki coraz częściej wymagają wysokiego wkładu własnego przy zakupie mieszkania. Rozszerzenie zakresu programu wpłynęło znacznie na zainteresowanie klientów, co z kolei przekłada się na szybsze rozdysponowywanie funduszy w bieżącym roku. Program Mieszkanie Dla Młodych kończy się w 2018r. Co potem? Na tą chwilę nie wiadomo, co dokładnie planuje rząd. Dlatego też warto nie zwlekać z decyzją o własnym „M” i już dziś pomyśleć o możliwości skorzystania z programu dofinansowania na preferencyjnych warunkach.

 

Łukasz Miśkiewicz
Zobacz więcej porad o finansach i oszczędzaniu: Promocje bankowe | polakoszczedza.pl.