Postęp techniczny w XXI wieku nie ominął kwestii zdalnego zarządzania budynkiem. O ile bramy otwierane pilotem czy światła regulowane za pomocą telefonu od lat już nie dziwią, to zastosowanie tego typu udogodnień przy kolejnych urządzeniach sprawia, że jesteśmy zmuszani posiadać kilka aplikacji i pilotów, a niektóre z tego typu rozwiązań wymagają kucia ściany lub sufitu.
Aby oszczędzić sobie podobnych kłopotów, już na etapie wczesnej realizacji projektu budynku wyposażonego w inteligentne systemy zarządzania, warto spiąć wszystkie instalacje w jeden centralny system sterowania. Można w ten sposób kontrolować ogrzewanie wraz z klimatyzacją i wentylacją, oświetlenie, alarm oraz monitoring, różnego rodzaju furtki i bramy, rolety i żaluzje oraz system audio i wideo.
Inteligentny system sterowania
Pomimo początkowych problemów z zaufaniem nowoczesnym technologiom, idea inteligentnego budownictwa znajduje zastosowanie w budynkach jedno- oraz wielorodzinnych, biurowcach, hotelach a nawet obiektach przemysłowych. Obecnie najważniejsza jest integracja i zautomatyzowanie wszystkich procesów w danym budynku i możliwość kontrolowania ich za pomocą jednego pilota, telefonu lub panelu sterowania. Takie ujednolicenie najłatwiej jest uzyskać na początkowym etapie wykańczania wnętrza lub nawet wcześniej – tak, by bezproblemowo można było podłączać się do istniejącej już instalacji.
Architekt wnętrz odpowiednio rozplanuje pracę oraz zminimalizuje koszty takiej inwestycji. Poza tym projektant może dobrać designerskie przyciski oraz panele sterowania, które idealnie będą pasować do reszty wystroju danego pomieszczenia.
Korzyści
Inteligentny system sterowania najczęściej obejmuje kontrolę ogrzewania wodnego oraz elektrycznego i oświetlenia reagującego na czujniki, sterowanie roletami lub żaluzjami, które mogą zmieniać położenie w zależności od pór dnia lub wytycznych temperaturowych oraz zdalną kontrolę klimatyzacji, instalacji alarmowych oraz sprzętu audio i wideo. Takie rozwiązania generują szereg korzyści, z których najważniejsze to wygoda oraz oszczędność czasu i pieniędzy.
Prawdopodobnie każdy z nas marzył o tym, żeby po powrocie do domu, brama wjazdowa, drzwi gazowe oraz wejściowe same się otworzyły, światło samo zapaliło i po naszym wyjściu zgasło, w domu było już przyjemnie ciepło, woda była nagrzana, a nasze prywatne kino domowe było gotowe do użytku. Teraz wszystko to jest możliwe za pomocą jednego urządzenia, co jest niezwykle komfortowe. Poza tym, inteligentne systemy zarządzania budynkiem zapewniają regularną oszczędność energii elektrycznej (głównie dzięki optymalizacji oświetlenia dzięki czujnikom ruchu) oraz energii konicznej do ogrzewania – głównie poprzez dostosowywanie temperatury do potrzeb domowników. To inwestycja, która na przestrzeni lat pozwoli zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.
Sprawdź ofertę architektów w Szczecinie na portalu RynekPierwotny.pl