Choć wielu Polaków powtarza, że ich największym marzeniem jest podróżowanie, to bardzo często z realizacji tego marzenia rezygnują. Wytłumaczenia są zwykle dwa: brak czasu i brak funduszy na wyjazdy. Tymczasem okazuje się, że tanie podróżowanie jest dostępne dla każdego, kto odpowiednio wcześnie zabierze się za poszukiwanie miejsc noclegowych i biletów.

 

Kiedy podróżować?

Najtańsze wyjazdy to wyjazdy poza sezonem. Wówczas można znaleźć tańsze miejsca w hotelach czy hostelach, bardzo często także linie lotnicze oferują bilety w niezwykle okazyjnych cenach pod warunkiem, że wyjazd będzie miał miejsce w okresie od października do lutego. Zanim jednak zaplanujemy podróż w tym okresie, warto sprawdzić warunki pogodowe. Zakup taniego biletu w odległy zakątek to nie wszystko. Może się bowiem okazać, że nasz wymarzony wyjazd ograniczy się do siedzenia w hotelu ze względu na pogodę.

Duża część budżetu na wyjazdy bywa przeznaczana na zakup biletów lotniczych. W ich wyszukiwaniu również pomagają specjalne wyszukiwarki, jednak warto pamiętać, że bilety na wyjazdy w środku tygodnia będą tańsze niż bilety kupowane z myślą o wyjeździe weekendowym. Bardzo często korzystniejsze cenowo są połączenia z międzylądowaniami. Wiele tanich linii lotniczych ma korzystniejsze siatki połączeń z lotnisk znajdujących się w Berlinie, Pradze, Budapeszcie czy Rydze. Kupując tani bilet lotniczy należy też sprawdzić, co obejmuje jego cena.

 

Noclegi

Podobnie jak poszukiwanie tanich biletów lotniczych, tak i najtańsze noclegi można znaleźć poza sezonem. Przy poszukiwaniu miejsca do przenocowania warto skorzystać ze specjalnych wyszukiwarek, które oferują tańsze hotele. Oczywiście najtaniej można przenocować w wieloosobowych pokojach w hostelach, jednak nie dla wszystkich taka opcja jest wystarczająco komfortowa. Część podróżujących wybiera oferty dostępne w ramach couchsurfingu. Są to albo zupełnie darmowe noclegi oferowane przez osoby w różnych miejscach na świecie, które udostępniane są na zasadzie wymiany, lub też tanie noclegi proponowane bezpośrednio przez właścicieli mieszkań. Pamiętajmy, że w tym rozwiązaniu oferowane są łóżka czy pokoje w domach i mieszkaniach prywatnych, zatem ich standard odbiega od standardu hotelowego.

 

Oferty last i first minute

Nie wszyscy podróżnicy sami organizują swoje wyjazdy. Część nadal korzysta z ofert, jakie mają dla nich biura podróży. Wybierając wyjazd organizowany przez biuro podróży warto pamiętać, że wyjazdy oferowane w ramach first minute (w przypadku wyjazdów wakacyjnych oferowane już od października) czy last minute mogą być do 30% tańsze od wyjazdów kupionych po cenach regularnych. W tym przypadku należy jednak sprawdzić, co biuro podróży wlicza do kosztów wyjazdu. Coraz częściej biura podróży korzystają z usług tanich linii lotniczych, co oznacza, że nawet za rejestrowany bagaż trzeba będzie dopłacać. Duży wpływ na cenę zorganizowanego wyjazdu ma również koszt wyżywienia. W tym przypadku najtańsze są wyjazdy, w których organizator oferuje jedynie śniadania. Opcja ze śniadaniami i obiadokolacjami sprawdzi się w przypadku osób, które nie korzystają jedynie z infrastruktury hotelowej. Najdroższa opcja to wyżywienie pełne, znane jako all inclusive, które zapewnia 3 posiłki dziennie oraz napoje orzeźwiające. W niektórych hotelach w ramach napojów oferowane są również lekkie alkohole, jak np. piwo czy wino. Pełne wyżywienie może się sprawdzić w tych krajach, w których w porównaniu z Polską ceny są nawet dwukrotnie wyższe, przy czym trzy posiłki dziennie sprawdzą się, jeśli podróżujemy z dziećmi lub ograniczamy wypoczynek do okolic hotelu.

 

Łukasz Miśkiewicz
Zobacz więcej porad o finansach i oszczędzaniu: polakoszczedza.pl.