Szwajcaria to nie tylko piękne tereny, jeziora i góry, ale także jeden z najbogatszych państw w Europie. Jakość życia jest tutaj bardzo wysoka, co ma swoje odzwierciedlenie w wysokości pensji. To między innymi dla niej tak dużo Polaków decyduje się na wyjazd do tego pięknego kraju. Przeprowadzka do nowego miejsca to zawsze bardzo emocjonujące i dość stresujące wydarzenie, dlatego podpowiadamy, o czym musisz pamiętać przed wyjazdem do Szwajcarii.

 

Po pierwsze: Zaplanuj przeprowadzkę wcześniej i dowiedz się trochę o tym kraju!

Szwajcaria bardzo często nazywana jest krajem doskonałych serów, czekolady i zegarków. Jednak to nie wszystko, gdyż jest to jeden z najbardziej górzystych krajów świata, który posiada malownicze trasy kolejowe i jest jednym z najchętniej odwiedzanych ośrodków narciarskich. Kraj ten nie ma oficjalnie stolicy, a siedziba rządu znajduje się w Bernie, które jest uznawane za miasto stołeczne. Chociaż Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, to jest sygnatariuszem układu z Schengen i do przekroczenia jej granic wystarcza dowód osobisty. Podczas podróży samochodem koniecznie jest wykupienie winiety. Walutą Szwajcarii jest frank szwajcarski. Rzadko można płacić w euro, jednak jeżeli jest już taka możliwość, to tylko w turystycznych miejscach. W Szwajcarii są cztery języki urzędowe, tj. niemiecki, francuski, włoski i retoromański. Dodatkowo Szwajcarzy posługują się językiem “Swissgerman”, który jest językiem tylko mówionym.

Wyjeżdżając na wakacje lub do pracy do Szwajcarii warto wiedzieć, że są tam dużo wyższe ceny roamingu, niż w reszcie Europy. W dodatku czynsz należy do najwyższych na świecierynek najmu jest bardzo konkurencyjny i trudno jest się przebić. Co więcej, konkurencja na rynku pracy jest dość zacięta, gdyż Szwajcarzy są dobrze wykształceni i wyszkoleni. Aczkolwiek, kiedy już uda nam się znaleźć pracę, korzyści z niej są świetne i bardzo zadowalające.

 

Po drugie: przed przeprowadzką załatw sprawy urzędowe!

Przeprowadzka z Warszawy do Szwajcarii wymaga załatwienia kilku spraw urzędowych. W przypadku pobytu, którego długość przekracza 3 miesiące, należy posiadać zezwolenie na pracę i na pobyt okresowy dla określonych celów. W przypadku obywateli Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu obowiązuje uproszczone postępowanie zatwierdzające. O zezwolenie należy zawnioskować w lokalnym urzędzie w terminie 14 dni od przyjazdu do Szwajcarii. Nie zapomnijmy zabrać ze sobą dowodu osobistego lub paszportu, oraz zaświadczenia o zatrudnieniu, np. umowa o pracę.

Najpóźniej 3 miesiące po przyjeździe do kraju należy zgłosić się w szwajcarskiej kasie chorych w celu rejestracji. Pamiętajmy, że wszystkie osoby zatrudnione na minimum 8 godzin dziennie są ubezpieczone od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ten, kto nie pracuje lub pracuje mniej, musi sam się ubezpieczyć. Przed wyjazdem powinniśmy także wymeldować się ze starego mieszkania, powiadomić instytucje, tj. bank, pocztę, elektrownię, gazownię, telekomunikację, czy szkołę o zmianie adresu zamieszkania.

 

Po trzecie: znajdź dobrą firmę przeprowadzkową

Przeprowadzkę do Szwajcarii możemy zorganizować samodzielnie lub z firmą przeprowadzkową. Przy czym warto wiedzieć, że firmy takie posiadają dużą wiedzę na temat tego, co można przewieźć za granicę bez problemu, a co będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami lub dokumentacją. Przedstawiciel firmy przeprowadzkowej z pewnością wykona za nas wszelkie formalności celne i przygotuje wszystkie dokumenty, co jest niezwykłym ułatwieniem i wsparciem w tym stresującym czasie. Firma przeprowadzkowa zajmie się spakowaniem, zabezpieczeniem, przewiezieniem i wypakowaniem wszystkich rzeczy.

Podczas przeprowadzki zapewniamy kartony, folie i innego typu materiały do pakowania. Możemy również przechować mienie, zutylizować to, co nie jest potrzebne oraz posprzątać po przeprowadzce – zauważa specjalista z firmy Global Service, która oferuje usługi przeprowadzek krajowych i międzynarodowych, transportu oraz magazynowania mienia.

 

Po czwarte: odprawa przeprowadzki w Polsce i na granicy w Szwajcarii

Przy przewożeniu towaru do Szwajcarii konieczna jest odprawa celna w kraju załadunku oraz na granicy Szwajcarskiej. Przy przeprowadzce nie musimy opłacać cła, jeśli towar jest naszą własnością, co najmniej od pół roku – wówczas jest on traktowany, jako mienie przesiedleńcze. Szczególną uwagę trzeba zwrócić także na wagę towaru, ponieważ na granicy Szwajcarskiej bardzo często pojazdy są ważone, a nadwyżka wiąże się z wysokimi karami i koniecznością przeładunku. W tym celu należy dobrać odpowiednie auto do przewożonego towaru, a po załadunku warto pojechać je zważyć. Dużym ułatwieniem jest w tym przypadku wynajem firmy przeprowadzkowej, która dobierze auto odpowiednie do przewożonego towaru.