Auto kupuje się oczami. Dlatego wygląd auta jest niezmiernie ważny w momencie, gdy wystawiasz je na sprzedaż. Ważny jest też stan samochodu. Auto sprawne, tyle, że nieco zabrudzone łatwiej sprzedać, niż takie, które pod dom nabywcy przywiezie laweta.

 

Oczywiście zdarzają się wyjątki, a auto kupowane jest na części, albo jest wyjątkowym okazem, a nabywca zdaje sobie sprawę z jego mankamentów, więc zgadza się na kupno samochodu niejednego, dowiezionego na miejsce przez pomoc drogową. Ale to wypadki krańcowe. Najczęściej ktoś chce kupić auto do natychmiastowego użytku, a nie po to, by je wozić na lawecie od warsztatu do warsztatu.

 

Po pierwsze, zadbaj o nadwozie

Z biegiem czasu nadwozie traci swój naturalny, fabryczny blask, więc trzeba mu pomóc odzyskać połysk. Można temu zaradzić i zmatowioną powierzchnię doprowadzić do połysku. Możesz to zrobić u specjalisty, ale też możesz wykonać to samodzielnie. Najczęściej w przypadku młodszych aut wystarcza pasta lekkościerna lub mleczko. Ważne, aby przed polerowaniem auta dokładnie je umyć letnią wodą z dodatkiem szamponu, spłukując dokładnie kurz i piasek, oporne zabrudzenia czyścić miękką szczotką z naturalnego włosia. Wodę należy ściągnąć gumką, a auto przetrzeć skórzana irchą. Następnie warstwą pasty lub mleczka dokładnie nacieramy lakier przy pomocy miękkiej szmatki. Idealna do tego celu jest flanela. Jeśli nie możesz sam nabłyszczyć auta, zleć to lakiernikowi, który przy pomocy pasty polerskiej zetrze z lakieru matową warstwę.

Osobno należy zadbać o czarne elementy plastikowe lub gumowe, znajdujące się na nadwoziu. Z łatwością kupisz spray na bazie silikonu i olejków natłuszczających tworzywa sztuczne. Przed zabiegiem dokładnie umyj element, osusz go i spryskaj cieniutką warstwą preparatu. Następnie rozetrzyj niepylącą szmatką.

 

Idealna czystość zawsze robi wrażenie

Czysta karoseria to nie wszystko, najważniejsze to posprzątać wszelkie łatwo brudzące się zakamarki auta, takie jak progi, nadkola, chlapacze. Umyj je, odśwież silikonowym sprejem. Łatwo nadasz też świetny wygląd koła, felgi należy umyć, opony zaś można spryskać pianką lub mleczkiem konserwującym. Dzięki temu będą doskonale czarne i dostanie lekko czarnego połysku.

 Auto A

Po drugie tapicerka…

Tapicerka auta użytkowanego od kilku lat może wymagać prania. Koszt usługi to od 150 do 300 zł. Samodzielnie na pewno możesz odkurzyć samochód. Odkurzacz zarówno podsufitkę, jak i dywaniki i fotele. starannie odkurz między fotelami i zakamarki w których zbiera się kurz i kruchy. Dywaniki welurowe warto wybrać, gumowe wyszorować w wodzie.

Plastiki auta należy dokładnie umyć. Możesz to zrobić szmatką lub szczoteczką maczaną w letniej wodzie. Do mycia plastików świetnie sprawdzi się odrobina płynu do mycia naczyń, ale po umyciu trzeba je opłukać czystą wodą, inaczej będą się kleiły. Okolice kratek i nawiewów wyczuć przy pomocy pędzelka. Wyświetlacz radia czy nawigacji najlepiej wyczyścić pianką lub żelem do czyszczenia monitorów. Na koniec nabłyszcz pulpit, lewarek i mieszek lewarka zmiany biegów specjalnym środkiem do czyszczenia kokpitów. Ostatnią rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest czyszczenie szyb od środka.

 

Po trzecie, silnik…

Silnika nie myj i nie nabłyszczaj, aczkolwiek możesz go opłukać z brudu. Pamiętaj, aby płukać zimny silnik. Możesz wymyć wodą z dodatkiem szamponu elementy nadwozia takie jak okolice podłużnic, pas przedni, maska od spodu. Okładzinę silnika możesz odkurzać, ale odradzamy pranie, gdyż może się odkształcić.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę http://www.pomocdrogowa.w.poznaniu.pl zajmującą się transportem pojazdów i maszyn oraz pomocą drogową w Poznaniu.