Czy człowiek jest w stanie wyobrazić sobie życie bez smakołyków? Zapewne nie, choć doskonale wiemy, że niemała liczba przekąsek jest wysoce kaloryczna i nie sprzyja naszemu zdrowiu. Smakołyki tak samo uwielbiają psiaki, z tą różnicą, że to my odpowiadamy za to, co znajdzie się w ich diecie. Z przekąsek dla psów nie powinno się rezygnować z kilku powodów. Poznajmy je i dowiedzmy się, jak wybrać właściwe przysmaki.

 

Uzupełnienie codziennej diety

Psy uwielbiają smakołyki i to jest sposób na oduczenie ich korzystania z tego, co znajdą na stole, tym bardziej, że produkty spożywane przez ludzi, nie są dla nich wskazane.

Nie można psiakom podawać resztek jedzenia z nadzieją, że to im wystarczy. Prędzej zaszkodzimy im.

Psiaki mogą mieć poważne problemy z układem trawiennym, wątrobą, jak i trzustką, jeśli zjedzą coś dla nich niewskazanego, na przykład czekoladę.

Jeśli smakołyk nie przekracza 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego, nie trzeba się obawiać o jego podawanie. Jedna czy dwie przekąski dzienne zastosowane na przykład jako nagroda dla psa, który jest aktywny fizycznie, nie skończą się nadwagą czy otyłością. Zachowanie umiaru to podstawa, ale nie mniej ważne pozostaje to, jakie smakołyki wybieramy dla swoich psiaków.

Przekąski mogą dostarczać cennych składników odżywczych, których czasem brakuje w diecie psiaka. Poza tym wspomagają chociażby higienę jamy ustnej, jeśli są to przekąski fizjologiczne. Można liczyć na usuwanie nagromadzonego kamienia nazębnego i odświeżanie oddechu. Dlaczego jeszcze ich stosowanie może przynieść korzyści?

 

Nagradzanie i zacieśnianie więzi

Naszych pupili uczymy wykonywania komend, chodzenia przy nodze, właściwego podejścia do wielu zadań.

Gdy wykonają je dobrze, potrzebują czegoś, co wzmocni pozytywny efekt. Smakołyki przydają się jako nagroda. Są wręcz obowiązkowe chociażby podczas pracy z klikerem.

Jeśli jednak mają spełniać swoje funkcje, muszą być podawane w bardzo niewielkich ilościach i nie za każdym razem.

Smakołyk ma być nagrodą, ale i motywacją. Nie może być podawany przy każdej stosownej okazji, bo w końcu pies zapomni, po co wykonuje dane zadanie. Jego zachowanie przestanie być takie, jakiego oczekujemy, bo będzie miał świadomość, że przy innej okazji ponownie dostanie ulubioną przekąskę. W nagradzaniu i motywowaniu ważne są także bodźce, takie jak chwalenie czy głaskanie.

Przekąska może się przydać po wizycie u weterynarza lub w trakcie podróży samochodem. Dla wielu psów to stresujące sytuacje i potrzebują one tak motywacji, jak i późniejszej nagrody. Czegoś, co pozwoli im się uspokoić i elementu pozytywnego, który zniweluje poczucie, że weterynarz czy podróż są czymś trudnym i stresującym.

Podawanie w odpowiednich sytuacjach psu smakołyku, pozwala zacieśniać więzi między pupilem i właścicielem. To także ważny aspekt, bo wpływa na właściwe relacje.

 

Jak wybierać przekąski?

Przede wszystkim przekąski dla psów powinny być mocno aromatyczne. To kusi psa i faktycznie sprawia, że ma on poczucie uzyskania nagrody.

Smakołyk musi po prostu różnić się od codziennej diety, ale bezwzględnie nie może stać się jej zamiennikiem.

Liczy się także łatwa forma do podania lub porcjowania, szczególnie podczas wyjść na treningi. Przekąski, które są tłuste, trudne do podzielenia na mniejsze kawałki, nie sprawdzą się w trakcie wyjść.

Oczywiście jakościowy skład, co najczęściej oznacza wysoką zawartość mięsa, tak lubianego przez psiaki. Jeśli w diecie pupila brakuje pewnych składników, można pokusić się o smaczne tabletki, które spełniają funkcję suplementów, ale ze względu na swoją formę, są chętnie spożywane przez psiaki. Im bardziej naturalny skład, pozbawiony zbędnych barwników, aromatów czy konserwantów, tym lepiej dla pupila.

Na koniec zaś pozostaje zastanowić się nad sposobem dawkowania.

Przeważnie mówi się o jednej, maksymalnie dwóch przekąskach dziennie, przy czym dokładane zalecenia podawane są przez producentów na opakowaniach.

Ta smaczna przyjemność może być korzyścią dla psa, o ile nie zapomnimy o właściwej diecie podstawowej, stosownym dawkowaniu i wyborze smakołyków, które dostosowane są do potrzeb pupila.

Więcej informacji o przekąskach dla psów można znaleźć na stronie https://sklepzoologic.pl/2-psy