Trawnik po zimie często prezentuje się w opłakanym stanie. Mróz, śnieg, brak słońca dają znać o sobie w postaci ubytków, żółtych plam, pośniegowej pleśni. By ponownie przywrócić murawie piękny wygląd niezbędnych jest kilka podstawowych prac regeneracyjnych. Oto kilka sprawdzonych wskazówek, jak pielęgnować trawnik po zimie.

 

Aeracja i wertykulacja

Aeracja i wertykulacja trawnika po zimie to niezbędne, choć często pomijane zabiegi. Najczęściej większość z nas ogranicza się do wygrabienia resztek liści i kawałków suchej darni. Jednak wertykulacja trawnika jest konieczna, by usunąć filc, spulchnić i naciąć ziemię. Dzięki temu korzenie trawy będą się łatwiej rozkrzewiały. Napowietrzanie czyli aeracja to z kolei zabieg, który ma na celu głębokie rozluźnienie trawnika.

 

Nawożenie trawnika po zimie

– Nawożenie trawnika po zimie jest niezbędne, by dostarczyć roślinom potrzebnych składników mineralnych. Na wiosnę polecana jest mieszanka azotowa, która pobudza wzrost i nadaje trawie soczysty, zielony kolor. Ważne, by rozrzucać ją równomiernie, bo w przeciwnym razie rośliny będą rosły w różnym tempie i odbije się to na wyglądzie trawnika. Zbyt duża ilość nawozu w jednym miejscu może też spowodować wypalenie darni. – wyjaśnia Ewa Adamek z portalu grasslandfarms.pl. Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie nawozu długodziałającego, który pozwala na maksymalne wykorzystanie substancji odżywczych, bo uwalnia się stopniowo. Nie powoduje ryzyka przenawożenia trawnika. Jego stosowanie nie wymaga częstego rozsiewania, bo wysypuje się go zaledwie trzy-cztery razy w sezonie.

 

Kiedy kosić trawę po zimie?

Pierwsze koszenie trawnika po zimie należy wykonać, gdy źdźbła wykażą się wyraźnym przyrostem (powyżej 5,5 cm wys.).

 

Dosiewanie trawy po zimie

– Dosiewanie trawnika jest zalecane w przypadku pojawienia się „wyłysiałych” placków. Można dosiać trawnik w pustych miejscach mieszanką nasion takiego samego gatunku i odmian jak reszta trawnika. W przypadku trawnika z rolki, można „dosztukować” ubytki kawałkami darni. Również należy pamiętać, aby dobrać darń o podobnym kolorze i strukturze trawy, co reszta. – dodaje ekspert z grasslandfarms.pl.

 

Naprawa szkód na trawniku po zimie

Oprócz wspomnianych już prac niezbędne może być jeszcze odchwaszczanie, usuwanie mchu, likwidacja kretowisk, dodatkowy drenaż. Za kilka tygodni może się okazać, że wygląd trawnika wciąż przedstawia wiele do życzenia. Wtedy często praktykowanym rozwiązaniem jest rozłożenie trawy z rolki. W ten sposób w ciągu jednego popołudnia można uzyskać piękny, zielony trawnik niczym z katalogów. Więcej o tym, dlaczego warto wiosną zdecydować się na trawnik z rolki przeczytacie tutaj: Trawnik z rolki – 3 powody, dla których warto wybrać to rozwiązanie na wiosnę

Zima niedługo się skończy, a wraz z nią wróci dylemat, jak zadbać o trawnik na wiosnę. Warto zatem wziąć sobie do serca powyższe rady – przydadzą się szybciej, niż planowaliśmy.