Nikt nie lubi przeprowadzek oraz późniejszych remontów. Wpływają one nie tylko na stracony czas, poświęconą pracę, ale również znaczne uszczuplenie budżetu. Poszczególne materiały wydają się tanie, jednak w momencie zakupu ,,hurtem” ich cena drastycznie rośnie. Właściciele swoich domostw i mieszkań przed decyzją o odnowie, muszą się zapoznać z panującymi cenami oraz przede wszystkim – stopniem planowanego remontu.

 

Określenie celów

Kapitalny remont będzie zdecydowanie droższym rozwiązaniem od drobnych, kosmetycznych zmian w łazience. Przed przystąpieniem do prac należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, co nas interesuje. Aby to zobrazować musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Czy remontowane będzie jedno pomieszczenie czy też cała przestrzeń mieszkalna? Czy remont obejmie malowanie, zakup fototapety, wymianę podłogi lub też poprawki tynkarskie? Czy przy okazji zmiany otoczenia, będziemy również wymieniać meble? Jakimi środkami na wykonanie prac dysponujemy?

To tylko niektóre kwestie, które istotnie wpływają na koszty. Wiele zależy tutaj od nas samych, naszych możliwości oraz czasu, który chcemy poświęcić na odnowienie przestrzeni.

 

Wybór materiałów

Dla bardziej wymagających jest to najdłuższa część remontów, często nawet przewyższająca sam proces wykonywania prac. Zakup odpowiednich materiałów to decyzja dwojga osób, które często wykazują inne podejście do tematu. Kolor ścian przy ogromie farb występujących na rynku może sam w sobie okazać się wyzwaniem. Dla mężczyzny będzie to tylko ,,jasnożółty” i ,,ciemnożółty” jednak przedstawicielka płci pięknej stwierdzi, że jeden z nich nadaje się do pokoju dziennego, podczas gdy drugiego nie zakupiłaby nigdy.

Oprócz samego asortymentu, warto zwrócić uwagę na cenę za sztukę. Czasami różnica rzędu kilku złotych może okazać się kosztowna z perspektywy całego mieszkania. Nie pomalujemy przecież wszystkiego za pomocą jednej puszki farby. Większe opakowania będą na przykład tańsze od swoich mniejszych odpowiedników, ale mogą się okazać zbyt duże w stosunku do potrzeb. Nie będziemy zaś trzymać otwartej puszki farby przez lata.

 

Kalkulacja metrażu

Niezbędna nawet przy drobnych pracach jest podstawowa znajomość wymiarów naszego mieszkania czy też domu. Na poszczególnych farbach odkryjemy, jaką powierzchnię przykryją pomyślnie, jednak sam metraż ścian powinniśmy policzyć sami. Jeżeli nie dysponujemy bogatymi zdolnościami matematycznymi, możemy skorzystać z narzędzi służących do tego celu. Całość opiera się jednak na prostej matematyce, z którą poradzić powinien sobie każdy z nas.

Kolejna kwestia to zakup odpowiedniej ilości produktów. Warto zając się wszystkim ,,za jednym razem” lub też w kilku partiach. Wszystko zależy tutaj od pojemności naszego bagażnika a także odległości od najbliższego sklepu budowlanego.

 

Podsumowanie

Remonty są kosztowne i często wymagają włożenia odpowiedniego wysiłku w osiągnięcie zamierzonego efektu. Nagrodą za nasz trud jest jednak odświeżone wnętrze, lepsze samopoczucie a także poczucie spełnienia. Warto od czasu do czasu zdecydować się na zmiany, pamiętajmy jednak aby były one przemyślane.

 

Autor artykułu
Autorem artykułu jest firma www.uslugiremontowepoznan.pl z siedzibą w Poznaniu, specjalizującej się w remontach oraz wykończeniach domów i mieszkań.