Wszyscy kochamy słońce, kiedy jednak robi się naprawdę gorąco, zaczynamy szukać rozwiązań, które pozwoliłyby nam odetchnąć we własnym domu. Rozwiązaniem o coraz większej popularności są rolety zewnętrzne. Montowane w ramie okiennej, spełniają cały szereg zadań, które sprawiają, że komfort życia znacząco się podnosi. Jakie zalety mają rolety zewnętrzne i jaki rodzaj warto wybrać? Czy warto zainwestować w rolety i kiedy sprawdzą się modele tworzone na konkretny wymiar? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

 

Rolety zewnętrzne dla komfortu i bezpieczeństwa

Rolety zewnętrzne to jeden z najczęstszych sposobów ochrony domu przed nadmiernym ciepłem. Mają wiele zalet, które przemawiają za ich zastosowaniem. Przede wszystkim, rolety doceniamy latem, gdy dają przyjemny cień i chłód. Ochrona przed promieniowaniem słonecznym ma znaczenie szczególnie w pomieszczeniu, w którym pracuje się przy komputerze czy ogląda TV. Odbijające się w monitorze czy ekranie promienie wywołują spory dyskomfort. Rolety doskonale chronią nie tylko przed słońcem, ale w ogóle przed światłem. Ta zaleta ma znaczenie dla naszego snu. Nie każdy wie, że rolety zewnętrzne mogą znacząco wpływać na oszczędności. Jak to możliwe? To proste. Rolety gwarantują utrzymanie odpowiedniej, optymalnej temperatury w pomieszczeniach zarówno latem, jak i zimą. Dzięki izolacji termicznej, wnętrze nie wychładza się zbyt szybko, a to powoduje znaczące obniżenie rachunków za ogrzewanie, a w efekcie znaczne oszczędności.

Rolety zewnętrzne są doskonałym zabezpieczeniem przed hałasem, a także zapewniają pełnię prywatności. Ma to znaczenie szczególnie na osiedlach czy w miejscach, gdzie wnętrze jest narażone na ciekawskie spojrzenia sąsiadów. Wystarczą rolety, by zachować swoją prywatność i intymność. Zamontowane rolety zewnętrzne zabezpieczają przed potencjalnymi włamywaczami, gdyż bardzo trudno jest przez nie przedostać się do środka. Mówiąc o zaletach rolet zewnętrznych, warto wspomnieć także o ich niebagatelnym wpływie na nowoczesny wygląd każdego domu.

 

Rolety zewnętrzne natynkowe czy rolety podtynkowe – które wybrać?

Wśród rolet wyróżniamy dwa zasadnicze rodzaje – rolety natynkowe i podtynkowe. Rolety natynkowe są bardzo łatwe w montażu i możliwe do zastosowania w przypadku już istniejących elewacji. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w sytuacji, gdy roletę chcemy zamontować w domu, który w swoim projekcie nie przewidywał na nie miejsca. Roleta natynkowa jest zamknięta w owalnej skrzynce, która następnie montowana jest do ramy okiennej – stąd zresztą nazwa rolety naokiennej. Roleta podtynkowa natomiast cechuje się tym, że jej skrzynka jest wkomponowana w elewację bądź całkowicie zabudowana. To oznacza, że zastosowanie takiej rolety musi być zaplanowane już na etapie budowy domu. Ich największą zaletą jest dyskrecja, gdyż sam system montażowy takiej rolety jest praktycznie zupełnie niewidoczny i nie wpływa na aspekt wizualny budynku.

 

Rolety – czy mają jakieś wady?

Rolety zewnętrzne, jak każde inne rozwiązanie, mają kilka wad. Należy do nich cena, zwłaszcza, jeśli chodzi o roletę do okna dachowego. Warto jednak wiedzieć, że jest to bardzo opłacalna i szybko zwracająca się inwestycja na długie lata użytkowania. Niektórzy za wadę rolet zewnętrznych podają problem z utrzymaniem ich w czystości. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że montowane po zewnętrznej stronie rolety są dość mocno narażone na działanie czynników atmosferycznych. To sprawia, że osadza się na nich pył, kurz czy wszelkie inne zanieczyszczenia. Trudność polega na tym, że do ich wyczyszczenia nie można stosować intensywnie działających środków chemicznych, by nie zniszczyć ich delikatnej powierzchni. Wystarczy jednak regularne przecieranie, by nie dopuścić do trudnych do usunięcia plam i zabrudzeń.

 

Rolety zewnętrzne – czy warto?

Roleta zewnętrzna to zdecydowanie doskonały sposób na podniesienie komfortu w domu. Rolety elewacyjne nie tylko są bardzo skuteczne, ale też niezwykle korzystnie wpływają na aspekt wizualny. Montowane po zewnętrznej stronie okna, nie zabierają przestrzeni wewnątrz, a do tego dodatkowo ochraniają przed ewentualnymi włamaniami. Wygląd rolety można dowolnie dobierać do elewacji budynku, co pozwala na otrzymanie atrakcyjnego wizualnie efektu. Roletę zewnętrzną można zamontować właściwie w każdym oknie, a jeśli jego wymiar jest niestandardowy, najlepiej jest skorzystać z oferty rolet zewnętrznych na wymiar, montowanych we wnęce okiennej, dostępnych w naszym sklepie internetowym.

 

Rolety zewnętrzne na wymiar – kiedy będą najlepszym rozwiązaniem?

Rolety zewnętrzne na wymiar są idealnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy chcemy dobrać rolety do istniejących już ram okiennych. Rolety zewnętrzne podtynkowe montowane są na etapie budowy domu, mogą więc być idealnie dopasowane. Czasem jednak zdarza się, że w projekcie domu rolety zewnętrze nie są ujęte, ale zechcemy je zamontować. Wówczas konieczne jest odpowiednie wymierzenie ram okiennych. Tylko właściwie dobrana roleta będzie spełniać swoje zadanie.