Technologie przyszłości są dzisiaj coraz bardziej dostępne. Postęp w wielu dziedzinach dokonuje się na naszych oczach, jesteśmy świadkami prawdziwej technologicznej rewolucji. Nie ma się co oszukiwać – ekspansja przemysłu i ciągłe podnoszenie poprzeczek w różnych jego dziedzinach, niejako zmienia naszą rzeczywistość.

 

Wszystko dzieje się w znaczący sposób. Nie ma wątpliwości, że trzeba tutaj bardzo dokładnie śledzić trendy. Jednym z takich, które absolutnie zwojowały rynek już kilka lat temu, było pojawienie się technologii w postaci druku trójwymiarowego.

 

Co daje nam druk przestrzenny?

W zasadzie, korzenie tej technologii sięgają niemal czterdziestu lat wstecz. Amerykańskie uniwersytety projektowały i następnie testowały różne warianty działania takich urządzeń. Były to maszyny obłożone patentami na 20 lat. Gdy patenty wygasły, nastąpiła popularyzacja technologii, a wraz z nią naprawdę szerokie konteksty zastosowania, które będą się mogły wpisać w szereg rozmaitych dziedzin, z którymi mamy do czynienia w wielu codziennych kontekstach. Dzięki wykorzystywaniu trójwymiarowego druku możemy mówić o naprawdę szerokim spektrum kontekstów dla zastosowania. Na przykład – w medycynie, z naciskiem na ortopedię.

 

Coraz bardziej powszechne stosowanie

Rewolucja przemysłowa wynikająca z rosnącej dostępności i rozwoju technologicznego tych urządzeń to dzisiaj absolutnie niezaprzeczalny fakt. Tutaj trzeba się będzie naprawdę dobrze zastanowić, ponieważ jeżeli ktoś faktycznie planuje stosowanie tych drukarek dla działalności projektowej oraz wykonywania przedmiotów o różnym przeznaczeniu.

Warto zauważyć, że mamy też do czynienia z tendencją, w której będziemy mogli mówić o coraz łatwiejszym dostępie do wiedzy związanej z wykorzystywaniem tych rozwiązań. Mamy różne kursy, materiały dostępne w Internecie, a także szereg innych propozycji, które będą się mogły przełożyć na bardzo dobre efekty. Tym samym, gdy chcemy sobie zorganizować zaplecze w postaci wiedzy i wiadomości, będziemy w stanie w ekspresowym trybie złapać wiele takich ciekawych elementów, które będą się mogły wpisać w kontekst bardo dobrego zarządzania jakością produkowanych rozwiązań.

 

Dla chcącego nic trudnego, z pewnością

Ważne jest, żeby w kontekście korzystania z drukarek 3D naprawdę dobrze zgłębić podstawy procesu modelowania. To wiele ułatwia. Chyba, że ktoś woli zlecać na zewnątrz te procesy. To jednak będzie się wiązało z dosyć sporym rozciągnięciem przygotowań w czasie. Co więcej, trzeba będzie także bardzo dokładnie zaplanować przestrzeń i procesy produkcyjne, żeby wszystko zostało dopasowane adekwatnie. Takie przygotowanie pozwoli na optymalizację wielu procesów oraz zdecydowanie podniesie efektywność w realizowaniu przedmiotów, przygotowywanych z zastosowaniem tych nowoczesnych drukarek.

Pamiętajmy o tym, żeby bardzo dokładnie zdefiniować swoje zapotrzebowanie i wizję. Dokładne planowanie jest bardzo sprzyjające dla późniejszej optymalizacji procesów. A na tym można będzie w dłuższej perspektywie wyłącznie skorzystać.

 

Autor artykułu: Kamil Trzebacki
Głównie piszę artykuły na temat mojego hobby – druku 3D. Artykuł powstał we współpracy z firmą 3D up!.