Badanie OCT jest jednym z najnowocześniejszych, jakie wykonuje się w podstawowej diagnostyce problemów ze wzrokiem.

 

Optyczna koherentna tomografia dna oka zastępuje dzisiaj inwazyjną angiografię fluoresceinową, która wymaga podania pacjentowi dożylnego kontrastu. Badanie OCT jest w odróżnieniu od niej badaniem w pełni bezpiecznym i może być wykonywane wielokrotnie, nawet w bliskich odstępach czasowych. Dowiedz się więcej.

 

W jakich przypadkach wykorzystuje się skaning optyczny?

Skaning optyczny to właśnie podstawa optycznej koherentnej tomografii dna oka. Badanie oct wykonuje się rutynowo w przypadku konieczności zdiagnozowania:

  • Siatkówki oka, kiedy podejrzewa się choroby plamki żółtej. Badanie to jest nieinwazyjne oraz bezdotykowe.
  • Tarczy i włókien nerwu wzrokowego, kiedy u pacjenta podejrzewa się jaskrę albo inne choroby nerwu wzrokowego.
  • Przedniego odcinka gałki ocznej, kiedy należy ocenić grubość rogówki. Dzięki temu można również podjąć się analizy, czyli pachymetrii OCT oraz OCT kąta przesączenia.

 

Przez kogo wykonywane jest badanie?

Należy pamiętać, by na badanie OCT wybierać się tylko do sprawdzonych gabinetów okulistycznych. Może je przeprowadzać tylko wykwalifikowany lekarz okulista o danej specjalizacji oraz po ukończeniu odpowiedniego szkolenia.

O czym musi wiedzieć pacjent?

Ciekawostką jest fakt, że aby wykonać badanie oct, pacjent nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Jedyny dyskomfort, jaki może odczuwać, związany jest z kroplami, które wpuszczane są do oczu w celu rozszerzenia źrenic. Ich skutkiem ubocznym może być chwilowa utrata wzroku albo światłowstręt. Nigdy jednak nie powodują one trwałych powikłań.

Jak wygląda badanie?

Badanie oct trwa od kilku do kilkunastu minut. Broda pacjenta umiejscowiona zostaje na specjalnej podpórce, dzięki czemu jego oczy zostają przytwierdzone do soczewki, która pozwala rejestrować każdy szczegół obrazu. Co ważne, wyniki badania są znane i podawane pacjentowi od razu po jego realizacji.

Kiedy pacjent powinien zgłosić się na badanie oct?

Do gabinetów okulistycznych nadal puka zbyt mała liczba pacjentów. Niestety, ale najczęściej zwracamy się o pomoc do specjalisty, kiedy objawy choroby są już w stadium zaawansowanym. Badanie oct, które może być wykonywane rutynowo, pozwala wykryć dysfunkcję na poziomie jej fazy początkowej.

Profesjonalne badanie tego rodzaju powinno być przeprowadzane zawsze wtedy, gdy chory zauważy już pierwsze symptomy pogorszenia wzroku. Do takich zalicza się krótkowzroczność, podwójne widzenie, rozmazany obraz, pojawiające się migotanie.

Pamiętajmy, że przecież wzrok jest jednym z najważniejszych organów naszego ciała, a oczy pozwalają nam normalnie funkcjonować. Dbajmy o nie i badanie oct wykonujmy choćby profilaktycznie raz w roku. Można to robić przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa, taka diagnostyka w żaden sposób nie wpływa na nasze oczy. Pozwala zaś rozpoznać zaburzenia widzenia oraz wdrożyć właściwe leczenie. Optyczna koherentna tomografia dna oka jest też bardzo często wykonywana już w trakcie terapii, by ocenić jej skuteczność.

Artykuł przygotowany w oparciu o stronę internetową przychodni Optomedica.com.pl.