O BCAA słyszał niemal każdy, ale wciąż niewielu wie jaki jest skład suplementów diety z aminokwasami BCAA i czym się różni.

 

Czym są suplementy diety?

Suplementy diety to środki, które mogą być źródłem różnych substancji powodujących efekt fizjologiczny – makroskładników (białek, tłuszczów, węglowodanów) i ich składowych (aminokwasów, cukrów, poszczególnych kwasów tłuszczowych), substancji regulacyjnych (witamin, składników mineralnych), składników balastowych (różnych frakcji błonnika), jak również innych substancji, w tym ergogenicznych jak np. kreatyna czy kofeina. Ich celem jest uzupełnienie (a nie zastąpienie, jak się niektórym wydaje) urozmaiconej, zbilansowanej diety. Istotne jest, że w suplementach diety nie mogą pojawiać się substancje niedozwolone w sporcie, szkodliwe czy zaburzające funkcje fizjologiczne organizmu. Suplementy nie mogą także wykazywać znamion środków leczniczych (nie mogą więc leczyć, a jedynie wspierać/wspomagać funkcjonowanie organizmu/poszczególnych układów ciała).

 

Czym są BCAA?

BCAA to trzy aminokwasyleucyna, walina i izoleucyna. Występują pod wspólną nazwą aminokwasów rozgałęzionych/aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach, od której to nazwy, w języku angielskim, wziął się skrót BCAA (branched chain amino acids). Nazwa ta wywodzi się z ich budowy, jednak z fizjologicznego punktu widzenia są one unikatowe pod względem metabolicznym. Są one metabolizowane bezpośrednio w środowisku mięśni, z pominięciem wątroby, w związku z czym znajdują zastosowanie w lecznictwie rozmaitych schorzeń, szczególnie encefalopatii wątrobowej.

W sporcie fakt ten również ma pewne znaczenie – przyjmując aminokwasy rozgałęzione w okolicy wysiłku to właśnie one mogą zostać „zutylizowane” dla pozyskania energii (zamiast np. preferowanej przez organizm glukozy czy wolnych kwasów tłuszczowych) – czy to dobrze? Pozostawię to personalnej ocenie każdego z Was.

 

Co znajdę w suplementach z BCAA?

Głównymi składnikami są tu (a przynajmniej być powinny, choć czytajcie bacznie etykiety bo różnie to bywa!) aminokwasy rozgałęzione (BCAA), a więc wspomniane leucyna, izoleucyna i walina. W różnych produktach możemy spotkać te związki w odmiennych proporcjach – od 2:1:1 do nawet 12:1:1. Prócz aminokwasów w suplementach znajdują się jednak bardzo często także inne substancje, mające czy to poprawić walory technologiczne produktu czy zwyczajnie ich smak, zapach, kolor – słowem – uatrakcyjnić produkt organoleptycznie. Stąd też zaraz po aminokwasach BCAA w składnie produktów znajdziemy – substancje słodzące, regulatory kwasowości, a niejednokrotnie również barwniki. Zależnie od produktu – w niektórych możecie znaleźć także inne substancje mające podnosić wartość „sportową” – l-glutaminę, kreatynę czy inne substancje których konsument może pożądać, a które mogą potencjalnie działać anabolicznie, hamować katabolizm czy poprawiać regenerację.

 

Czym różnią się suplementy diety z aminokwasami BCAA?

Przede wszystkim ceną;-) Prócz tego jednak zawartością/ilością substancji dodatkowych (czasem bardziej, czasem mniej przydatnych, w tym także zawartością cukrów prostych jak glukoza), a także stosunkiem poszczególnych BCAA względem siebie.

UWAGA – zwracaj szczególną uwagę na skład wybieranych suplementów (nie tylko tych z BCAA) – przeanalizuj ile jest w nich substancji czynnej, a podczas wyboru kieruj się własnymi potrzebami. Nie zawsze „wszystko w jednym” będzie dobrym rozwiązaniem, wybór produktów typu „all in one” może skutkować relatywnie niższą zawartością poszczególnych substancji w porcji danego produktu – czasem porcje te są wręcz mikroskopijne i nie wpływają w żaden istotny sposób na organizm.