Otworzenie sklepu internetowego jest pomysłem na biznes bez dużego wkładu finansowego. Opowieści o konieczności inwestowania kwot rzędu kilkudziesięciu, a niejednokrotnie kilkuset tysięcy złotych należy włożyć między bajki. Nieustannie rozwijane rozwiązania e-commerce dostarczają dziś gotowych narzędzi, dzięki którym każdy może prowadzić sklep internetowy. Jak zacząć? Na co zwrócić uwagę wybierając oprogramowanie?

 

Otworzenie sklepu internetowego jest pomysłem na biznes bez dużego wkładu finansowego. Opowieści o konieczności inwestowania kwot rzędu kilkudziesięciu, a niejednokrotnie kilkuset tysięcy złotych należy włożyć między bajki. Nieustannie rozwijane rozwiązania e-commerce dostarczają dziś gotowych narzędzi, dzięki którym każdy może prowadzić sklep internetowy. Jak zacząć? Na co zwrócić uwagę wybierając oprogramowanie?

 

Czego potrzebujesz do prowadzenia sklepu internetowego?

Skoro już wiesz, że sprzedawać w internecie może każdy, warto zobaczyć, czego potrzebujesz do prowadzenia sklepu internetowego. Wbrew pozorom nie jest to wiedza techniczna, ani zaplecze programistyczne! Czas na konkretne wskazówki:

  • Oprogramowanie sklepu internetowego. Będzie to Twoje podstawowe narzędzie pracy, toteż warto przemyśleć jego wybór. Otwierając sklep internetowy najlepiej postawić na SaaS, czyli system, za który będziesz płacił comiesięczny abonament. Jest to gotowe narzędzie przystosowane do obsługi magazynu, systemów płatności, usług kurierskich, zintegrowane z hurtowniami, marketplace’ami i porównywarkami cen. Do jego obsługi nie potrzebujesz żadnych informacji technicznych, bowiem panel administracyjny jest intuicyjny, a nad sprawnością działania oprogramowania czuwa dział IT wybranej firmy.
  • Działalność gospodarcza. Do prowadzenia sprzedaży na większą skalę konieczne jest założenie firmy. Na mocy nowych przepisów możesz rozpocząć sprzedaż od działalności nierejestrowanej.
  • Towary. Jeśli dysponujesz autorskim asortymentem, konieczne będzie jego wprowadzenie do systemu. Jeśli nie, zintegrujesz się z wybraną hurtownią i uzyskasz dostęp do jej produktów.
  • Magazyn. Poprowadzisz go samodzielnie, skorzystasz z outsourcingu i przekażesz obowiązki firmie zewnętrznej lub postawisz na dropshipping.
  • Umowy z firmami kurierskimi i bramkami płatniczymi. Zanim uzgodnisz warunki współpracy z wybranym kontrahentem, sprawdź, czy Twoje oprogramowanie zostało z nim zintegrowane. Jeśli tak, po podpisaniu umowy z wybraną firmą, włączysz funkcje w swoim sklepie.
  • Regulamin sklepu internetowego.

 

Najlepsze oprogramowanie sklepu internetowego

Nie ulega wątpliwości, że sprzedaż w internecie najprościej będzie rozpocząć z użyciem systemu w modelu abonamentowym. By wybrać najlepsze oprogramowanie dla Twojego sklepu internetowego zwróć uwagę na:

  • Łatwość pierwszej konfiguracji i dostęp do poradników udostępnianych przez usługodawcę.
  • Ilość zintegrowanych hurtowni (w tym dropshippingowych) oraz częstotliwość aktualizacji stanów magazynowych.
  • Stabilność infrastruktury serwerowej.
  • Technologię RWD – to ona pozwoli Twoim klientom wygodnie kupować z poziomu telefonu.
  • Maksymalnie uproszczony koszyk zakupowy, bowiem zbyt wiele kroków skutecznie odwodzi klientów od sfinalizowania transakcji.
  • Przystosowanie do SEO: przyjazne linki, wysoka szybkość ładowania strony, możliwość wprowadzania metadanych w produktach, możliwość prowadzenia bloga.
  • Przystosowanie sklepu do sprzedaży na Allegro, integracja ze sklepem na Facebooku, marketplace’ami i porównywarkami cen.
  • Obsługa zamówień spływających z różnych kanałów sprzedaży z poziomu jednego panelu administracyjnego.

 

Jak łatwo rozpocząć sprzedaż on-line?

Wielu początkujących sprzedawców przeraża wizja zatowarowania sklepu. Znalezienie kontrahentów, wynajęcie magazynu i zarządzanie nim, a także późniejsze wysyłki paczek wiążą się z koniecznością dobrej organizacji pracy. Co więcej, często wymagają także zatrudnienia dodatkowego pracownika zwiększającego koszty stałe prowadzenia biznesu. Na szczęście rozwiązania dostępne na rynku e-commerce pozwalają łatwo rozpocząć sprzedaż on-line i stopniowo uczyć się zasad panujących w handlu internetowym.

Najlepszym modelem logistycznym chętnie wykorzystywanym przez początkujących jest dropshipping. Zasadę działania sprzedaży można zawrzeć w kilku słowach, bowiem dropshipping umożliwia prowadzenie sklepu internetowego bez własnego magazynu i konieczności kupowania produktów „na zapas”. Jest to możliwe dzięki wysyłce produktów z hurtowni wprost do klienta sklepu internetowego. Jak proces wygląda w praktyce?

  1. Zapoznaj się z listą hurtowni dropshippingowych i wybierz kontrahenta, z którym chcesz współpracować. Nie musisz ograniczać się do jednej hurtowni.
  2. Zintegruj swój sklep z hurtownią. Dzięki temu towary pojawią się w Twojej ofercie w ciągu kilku chwil, co pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze przeznaczane na ręczne uzupełnianie danych.
  3. Postaw na marketing i zacznij sprzedawać.

Na czym polega realizacja zamówienia dropshippingowego?

  1. Klient zamawia produkt w sklepie internetowym.
  2. Zamówienie pojawia się w panelu administracyjnym sklepu.
  3. Przesyłasz zamówienie do hurtowni poprzez udostępniony przez nią panel bądź mailowo. Zazwyczaj jest to równoznaczne z opłaceniem produktów, chyba że w trakcie negocjacji warunków ustalono inaczej.
  4. Hurtownia pakuje przesyłkę i wysyła ją bezpośrednio do kupującego.
  5. Klient sklepu internetowego otrzymuje zamówione produkty i fakturę bądź paragon drogą mailową.

Sprzedaż zostanie usprawniona jeszcze bardziej dzięki możliwościom, jakie daje prowadzenie działalności nierejestrowanej. To ona pozwoli Ci zacząć prowadzenie firmy bez konieczności płacenia składek ZUS. Okres, w którym minimalizujesz koszty stałe warto wykorzystać na promocję. Równocześnie pamiętaj, że nie każda hurtownia dropshippingowa jest skłonna współpracować ze sprzedawcami nieposiadającymi działalności gospodarczej!

 

Kinga Tobała
Pasjonatka i specjalistka e-commerce z https://sky-shop.pl/, platformy oferującej oprogramowanie sklepu na abonament.