Usta są jednym z tych atrybutów ludzkiego ciała, który zdecydowanie przyciąga uwagę innych osób. W szczególności dotyczy to kobiet – niezależnie od wieku. Niestety, pod wpływem wielu czynników usta mogą stawać się suche, pękać, boleć czy wręcz łuszczyć się. Na szczęście jest kilka skutecznych metod, które złagodzą wszystkie te objawy i zapobiegną ich powstawaniu.

 

Przyczyny występowania suchości ust

Skóra znajdująca się na wargach charakteryzuje się tym, że jest cienka i delikatna. Nie ma także ochrony lipidowej, przez co wykazuje większą podatność na niekorzystne działanie różnych warunków atmosferycznych – mrozu, wiatru czy słońca. Ponadto, na gorszą kondycję skóry we wspomnianym obszarze wpływają niedobory witamin (szczególnie tych z grupy B), zmiany hormonalne oraz odwodnienie organizmu.

Czasami nawet oblizywanie warg na mrozie lub spożywanie ostrych i słonych potraw może spowodować zwiększoną suchość ust. A to z kolei prowadzi niekiedy do pojawienia się nieestetycznych zmian w okolicy warg, czyli zajadów. Mogą one powstawać np. w wyniku anemii, cukrzycy czy przy obniżeniu odporności organizmu. Co więcej, zakażenia grzybicze i wirusowe oraz niedobory żelaza, witaminy B lub cynku również wpływają na pojawienie się zajadów.

 

Różne sposoby pielęgnacji

Po jakie metody warto sięgnąć, aby uniknąć problemu suchych i pękających ust? Przede wszystkim należy pamiętać o codziennym odżywianiu i nawilżaniu skóry we wspomnianych okolicach. W tym przypadku świetnie sprawdzą się zwłaszcza pomadki, które zawierają w swoim składzie: witaminy A, B2 i E, naturalne oleje i masła (np. masło shea lub olej kokosowy), aloes, miód, filtry UVA i UVB oraz wazelinę.

Ponadto, aby poprawić ukrwienia ust i przyspieszyć złuszczenia suchych skórek, można od czasu do czasy wykonać domowy peeling. Należy wtedy wymieszać łyżeczkę cukru z olejem kokosowym lub oliwą z oliwek, następnie wmasować własnoręcznie przygotowany preparat w okolicach warg i na koniec go zmyć. Drugim, równie skutecznym sposobem, jest peeling przy użyciu szczoteczki do zębów oraz wazeliny lub niewielkiej ilości maści z witaminą A. Obydwa zabiegi pozwolą na odżywienie i zregenerowanie skóry w okolicach warg. Jednakże, trzeba pamiętać o tym, aby wykonywać je tylko wtedy, gdy usta są podleczone. W przeciwnym razie, stosowanie takich kuracji może doprowadzić do zwiększenia podrażnienia.

Oprócz omówionych przed chwilą peelingów, w ramach pielęgnacji domowej doskonale sprawdzi się również maseczka o działaniu nawilżająco-regenerującym. Co ciekawe, do jej przygotowania można wykorzystać łatwo dostępne produkty spożywcze. Przykładowo: wystarczy zgnieść banana na papkę, dodać do tego łyżkę śmietany i kilka kropel oliwy. Otrzymaną w ten sposób maseczkę należy nałożyć na usta i po około 20 minutach zmyć.

Piękne i zadbane usta stanowią często naszą wizytówkę. Są bowiem tym elementem twarzy, na który zwraca się uwagę w pierwszej kolejności. Szczególnie w okresie zimowy trzeba jednak zadbać o ich odpowiednie nawilżenie i odżywienie. W tym celu warto stosować zarówno pomadki pielęgnacyjne do ust, jak i domowe peelingi oraz maseczki.

 

O Autorce:

Katarzyna Floriańczyk – absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Infrastruktury i Zarządzania w Warszawie. Na co dzień spełnia się zawodowo w gabinecie kosmetycznym Qclinique. Od najmłodszych lat przejawiała zainteresowanie kosmetologią, upiększając swoją rodzinę na różne sposoby. Jej drugą miłością jest wizaż.